ISBN:9788324264001

Metaforyczność w dyskursie genderowym polskiego literaturoznawstwa po 1989 roku

Autor: Katarzyna Lisowska

Wydawnictwo: Universitas

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 11.55 zł.

Oszczędzasz: 35%

Tematem książki jest metaforyczność dyskursu genderowego (krytyki genderowej, gejowskiej, lesbijskiej, queerowej i studiów (o) męskości) w polskim literaturoznawstwie po 1989 roku. Wychodząc z założenia, iż nurty te stanowią odrębne pola w krajowych studiach literackich, autorka stawia tezę, że przenośnie w istotny sposób współtworzą specyfikę omawianych perspektyw badawczych.

Rozważania Katarzyny Lisowskiej zmierzają w dwóch kierunkach – charakteryzują specyfikę dyskursu genderowego w literaturoznawstwie (z naciskiem na krajowe studia) i przedstawiają wybrane, przydatne w pracy, wątki z wielowiekowej tradycji badań nad metaforą i metaforycznością (drugi termin, użyty także w tytule książki, znacznie lepiej ujmuje heterogeniczność omawianych zjawisk). Te dwie ścieżki refleksji łączą się w trzecim rozdziale książki, w którym znalazła się analiza zabiegów stosowanych w polskiej krytyce genderowej, lesbijskiej, gejowskiej, queerowej oraz w studiach (o) męskości. Lisowska kreśli prowizoryczną mapę złożoną z jedenastu grup wyrażeń skupionych wokół takich pól metaforycznych jak teatralność, cisza, ruch, metafora szafy/toalety. Autorka analizuje teksty (literaturoznawcze) o tekstach (literackich), starając się uchwycić specyfikę badanego dyskursu. Nawiązując do rozważań Katarzyny Majbrody dotyczących krytyki feministycznej, stara się zwrócić uwagę na wspólnotowy – budowany między innymi przez metaforyczność – charakter przedstawianych ujęć. Z kolei wbrew buntowniczej naturze omawianych perspektyw, ale w duchu (staroświeckiego?) strukturalizmu Lisowska dąży do uporządkowania analizowanej materii (oczywiście – tym razem w zgodzie z badaną problematyką – jedynie tymczasowego i roboczego), mając nadzieję, że jej propozycje mogą się stać punktem wyjścia szerszej dyskusji na temat właściwości dyskursu genderowego w polskim literaturoznawstwie.

Katarzyna Lisowska – pracuje w Zakładzie Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się szeroko rozumianym dyskursem genderowym w literaturoznawstwie, któremu poświęciła zarówno pracę magisterską, jak i doktorską, a także liczne artykuły i wystąpienia konferencyjne. Interesuje się ponadto kulturowymi reprezentacjami głodu i starości.

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 13.70 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
15.00 zł inbook.pl
mobi epub pdf
16.65 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
16.80 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
17.92 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
od 9.99 zł
(w abonamencie)
17.92 zł legimi.com
mobi epub pdf
18.69 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  12.60 zł
w programie Nexto Premium
19.53 zł nexto.pl
mobi epub pdf
21.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 18.90 zł
(dla stałych klientów)
21.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub
14.58 zł ebuczek.pl
mobi epub
14.58 zł ebuczek.pl
mobi epub
21.00 zł woblink.pl
mobi
13.70 zł zinamon.pl
epub
13.70 zł zinamon.pl
pdf
13.70 zł zinamon.pl

Katarzyna Lisowska - inne e-booki

E-booki podobne do "Metaforyczność w dyskursie genderowym polskiego literaturoznawstwa po 1989 roku"