ISBN:9788324264278

Wojna i nomos. Carl Schmitt o problemie porządku światowego

Autor: Arkadiusz Górnisiewicz

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Wojna, prawo międzynarodowe i porządek światowy ‒ w polskiej recepcji intelektualnego dorobku Carla Schmitta (1888‒1985) zbyt mało uwagi poświęcono dotychczas refleksji nad tymi zagadnieniami. Niezależnie bowiem od głębszej metafizycznej, teologicznej czy wręcz mitologicznej struktury myśli, kategorie Schmittowskie dają się pojąć jako pewien racjonalny sposób rozumowania o porządku światowym. Pojęcia te radzą sobie nawet wtedy, gdy pominiemy tło teologiczno-polityczne, a nawet więcej ‒ radzą sobie lepiej, jeśli nie zadamy sobie trudu rozwikłania prywatnej wiary Schmitta.

W książce Autor stara się zrozumieć niechęć Schmitta do: świata ujednoliconego, globalnej homogenizacji, doktryny wojny sprawiedliwej uzasadniającej wszelakie interwencje militarne i przemianę wojny w światową wojnę domową. Pokazuje, że Schmitt przejawia realistyczne podejście do świata ludzkiego oparte na pesymistycznej antropologii. Prawnik Schmitt walczy z teologiem w sobie i w pewnym sensie zwycięża: „świecka tradycja” ius publicum Europaeum okazuje się błogosławieństwem, umiarkowana deteologizacja przynosi historyczne korzyści.

Niezwykle interesujące i zbyt słabo zauważane przez badaczy jest to, jak bardzo Schmitt podkreśla napięcie między prawem a teologią i filozofią. Myśl Schmitta dostarcza niewątpliwie narzędzi, dzięki którym możliwa jest lepsza orientacja w problemach i wyzwaniach współczesnego świata.

 

Polski czytelnik otrzymuje w końcu koherentny, przejrzysty, drobiazgowy i erudycyjny tekst traktujący o myśli prawno-międzynarodowej Carla Schmitta.

 Prof. Tomasz Tulejski, Uniwersytet Łódzki

 

 

Dr Arkadiusz Górnisiewicz – adiunkt w Katedrze Filozofii Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, politolog. Specjalizuje się w historii myśli politycznej, teoriach nowoczesności i nauce o państwie. Autor książki Nowoczesność, nihilizm, polityka. Wokół myśli Karla Löwitha (2014), współredaktor książek The Problem of Political Theology (2012), Modernity and What Has Been Lost. Considerations on the Legacy of Leo Strauss (2010).

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 15.00 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
15.64 zł vagabook.pl
mobi epub pdf
16.91 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
18.40 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
  13.80 zł
w programie Nexto Premium
21.39 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 20.70 zł
(dla stałych klientów)
23.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
23.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
23.00 zł virtualo.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
18.17 zł litres.pl
mobi epub
21.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
23.00 zł woblink.pl
mobi epub
23.00 zł empik.pl
mobi
15.00 zł zinamon.pl
epub
15.00 zł zinamon.pl
pdf
15.00 zł zinamon.pl

Arkadiusz Górnisiewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Wojna i nomos. Carl Schmitt o problemie porządku światowego"