ISBN:9788324264506

Ewa Kierska. Malarka melancholii

Autor: Sylwia Góra

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

Ewa Kierska – krakowska artystka niedoceniana, zapomniana, przemilczana. Nikt dotąd nie zdecydował się poświęcić jej twórczości wnikliwej pracy. Czy da się odnaleźć faktyczne powody tak niewielkiego udziału malarki w historii i krytyce sztuki? Wydaje się, że krakowskie środowisko artystyczne pozostawiało na marginesie twórców, którzy byli w pewnym sensie anachroniczni – ze względu na temat czy technikę, a taką była malarka. Poza tym jeszcze po wojnie funkcjonowało nigdzie niepisane, ale wyraźnie widoczne traktowanie twórczości mężczyzn jako poważniejszej niż kobiet. Do tego łatka żony znanego w środowisku rysownika i nauczyciela – Adama Hoffmanna. Ewa Kierska nie miała więc łatwo. Wyjaśnienie fenomenu jej twórczości jest trudne, ale najważniejsze dla mnie jest to, aby oddać jej malarstwu sprawiedliwość.

"Sylwia Góra postanowiła wydobyć osobę i twórczość Kierskiej z zapomnienia, przede wszystkim przeprowadzając szeroką kwerendę, która umożliwiła odnalezienie i skatalogowanie niemal wszystkich zachowanych prac malarki, ponadto gromadząc świadectwa jej dawnych uczniów i bliskich jej osób. Rozważania na temat osoby Ewy Kierskiej i jej obrazów osadza Autorka w szerokim kontekście krakowskiego życia artystycznego, którego nie traktuje jedynie jako tło, lecz także poszukuje filiacji, wzajemnych oddziaływań i związków intertekstualnych".

[z recenzji prof. dra hab. Pawła Taranczewskiego]

"Książka Sylwii Góry nie jest klasyczną naukową rozprawą o charakterze biograficznym, mimo że zawiera wielką ilość faktów natury historycznej i filozoficznej. Autorka cały czas pamięta, do kogo ją adresuje, nie prowadzi naukowych wywodów, lecz dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami. Język narracji jest naturalny, bezpretensjonalny, zabarwiony literacko".

[z recenzji dra hab. Kazimierza Kuczmana, prof. UPJPII]

 

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 14.95 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
14.95 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
od 13.46 zł
(dla stałych klientów)
14.95 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
17.09 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
  13.80 zł
w programie Nexto Premium
21.39 zł nexto.pl
mobi epub pdf
23.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
23.00 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
23.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
23.00 zł legimi.com
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.00 zł empik.pl
mobi epub
23.00 zł woblink.pl
mobi
15.00 zł zinamon.pl
epub
15.00 zł zinamon.pl
pdf
15.00 zł zinamon.pl

Sylwia Góra - inne e-booki

E-booki podobne do "Ewa Kierska. Malarka melancholii"