Książka jest całościowym opracowaniem zasad korzystania ze swobody zakładania przedsiębiorstw (art. 43-48 TWE) przez osoby prawne przynależne do Wspólnoty.

W monografii szczegółowo omówiono - w świetle orzecznictwa TSWE (m.in. wyroki w sprawach: Centros, Überseering, Inspire Art) i poglądów zawartych w piśmiennictwie dotyczącym prawa europejskiego - zagadnienia m.in. związane z:

  • przesłankami dopuszczalności korzystania z prawa do transgranicznego przeniesienia zarówno siedziby statutowej, jak i siedziby rzeczywistej osoby prawnej, odnosząc się również dopolskich regulacji zawartych w Prawie prywatnym międzynarodowymoraz Kodeksie spółek handlowych,
  • zakresem uprawnień osób prawnych zakładających oddział, agencję, spółkę zależną, etc. w innym państwie członkowskim,
  • nadużyciem swobody zakładania przedsiębiorstw,
  • możliwością transgranicznych transformacji prawnych, w tymzwłaszcza transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.

W monografii uporządkowano również, używaną w polskim piśmiennictwie, aparaturę pojęciową dotyczącą swobody zakładania przedsiębiorstw.

Monografie Prawnicze to seria, w której ukazują się publikacje omawiające w wyczerpujący sposób określone instytucje czy zagadnienia prawne. Adresujemy ją przede wszystkim do prawników poszukujących wnikliwego ujęcia tematu, łączącego teorię (poglądy doktryny, elementy prawnoporównawcze) i praktykę (bogaty wybór orzecznic­twa). A tego - ze względu na brak miejsca - nie znajdziemy nawet w komentarzach.