Kompleksowy poradnik dla zainteresowanych obrotem wierzytelnościami!

Obrót wierzytelnościami jest ważnym, choć rzadko eksponowanym, segmentem rynku kapitałowego. Stanowi jednak istotny i cenny element systemu gospodarczego i ma szansę stać się poważnym instrumentem gospodarki rynkowej. Jego znaczenie szczególnie wzrasta w sytuacjach kryzysowych, ponieważ ułatwia dostęp do kapitału. 

Książka zawiera kompleksowe ujęcie zagadnienia obrotu wierzytelnościami, obejmujące problematykę, podatkową, finansową, cywilną oraz karną. Autor posługuje się klarownym schematem, tj. przedstawia określony problem na gruncie przepisów prawnych, następnie odnosi się do poglądów doktryny, a na koniec odwołuje się do regulacji prawnopodatkowej jak również orzecznictwa dotyczącego omawianej kwestii.

W pracy przedstawiono kolejno:

  • ogólną charakterystykę wierzytelności,
  • metody sterowania poziomem wierzytelności w przedsiębiorstwie,
  • metody wygaszania wierzytelności,
  • karnoprawne metody obrotu wierzytelnościami
  • regulacje rynku kapitałowego w prawie europejskim.

Całościowe ujęcie tematu zarówno w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, jak i w kwestii windykacji sądowej oraz pozasądowej stanowi dużą zaletę recenzowanej pracy. Praca przedstawia w sposób kompleksowy problematykę windykacji należności i już na podstawie wstępnej analizy spisu treści można sądzić, że posiada dużą wartość praktyczną".

[dr Marcin Sokołowski, Katedra Prawa Europejskiego,

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu] 

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla studentów uczelni ekonomicznych, jak i dla praktyków - przedsiębiorców, menedżerów, doradców podatkowych i biznesowych, radców prawnych, pracowników administracji publicznej i organów kontroli.