Rosnące znaczenie dochodów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza w sytuacji gdy korzystają one z władztwa podatkowego, jest jednym z ważniejszych przejawów decentralizacji finansów publicznych – procesu, jaki zachodzi w wielu współczesnych państwach.

Zasadniczym celem publikacji jest dostarczenie szerokiemu kręgowi odbiorców (studentom, pracownikom naukowym, działaczom i pracownikom samorządowym) kompendium wiedzy zarówno na temat teoretycznych modeli podatków i opłat samorządowych, jak też ich praktycznego zastosowania w państwach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania sytemu podatków i opłat samorządowych, stanowiących dochody gmin w Polsce. Analiza rozwiązań dotyczących konstrukcji podatków dodatkowo uzupełniona jest o regulacje związane z członkostwem Polski w UE. Całość rozważań uwzględnia zarówno aspekt prawny, jak i ekonomiczny.

W pracy świadomie zrezygnowano z analizy dochodów o charakterze podatkowym powiatów i samorządów województw, ponieważ nie posiadają one dochodów z tytułu własnych podatków, a znaczenie fiskalne pobieranych przez nie opłat jest znikome.

Książka może być wykorzystana jako podręcznik do wykładów z takich przedmiotów, jak: finanse publiczne, finanse samorządowe, systemy podatków, opodatkowanie nieruchomości.