Pytanie o zakres swobody w kształtowaniu treści postanowień umowy (aktu założycielskiego) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz statutu spółki akcyjnej stanowi jedno z wyzwań współczesnego polskiego prawa spółek handlowych.

Znaczenie tego zagadnienia – dla teorii, jak i praktyki – trudno przecenić mając na względzie częste, nierzadko bardzo uzasadnione, wątpliwości twórców projektów umów i statutów spółek (najczęściej radców prawnych, adwokatów), ich pierwszych (notariuszy), drugich (sądy rejestrowe) i kolejnych (sądy procesowe) oficjalnych recenzentów, a w końcu wspólników, akcjonariuszy oraz członków organów spółek kapitałowych, którzy to nierzadko z trudem poszukują wskazówek niezbędnych do rozwiązania wątpliwości, „czy dane postanowienie jest dopuszczalne (ważne), czy też jest zgoła inaczej”?

Książka podejmuje tę problematykę formułując odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Uwzględnia osiągnięcia doktryny i judykatury krajowej, równocześnie biorąc pod uwagę zagraniczne doświadczenia na tytułowej płaszczyźnie. Nie może jej zabraknąć na biurkach osób zajmujących się „na poważnie” prawem spółek.