Dokonujący się proces internacjonalizacji życia społecznego pociąga za sobą konieczność ciągłego analizowania pojęć, mających zakotwiczenie na płaszczyźnie międzynarodowej. Dynamika i złożoność tego procesu skłoniły do podjęcia próby przeglądu istotnych, wyselekcjonowanych zagadnień składających się na Encyklopedię zagadnień międzynarodowych.

Ze względu na złożoność i rozległość poruszanej problematyki hasła zostały pogrupowane w trzy zasadnicze działy tematyczne – prawny, ekonomiczny i politologiczny. W ich ramach ponad 800 szczegółowych haseł składających się na 66 rozdziałów uporządkowano alfabetycznie, co w zamyśle redaktorów ułatwić ma korzystanie z Encyklopedii.

Oddawana w ręce Czytelników publikacja stanowi owoc prac czterdziestu czterech Autorów, specjalizujących się w różnych dyscyplinach naukowych i reprezentujących różne ośrodki akademickie.  Encyklopedia zagadnień międzynarodowych kierowana jest nie tylko do prawników, ekonomistów i politologów, ale także do wszystkich osób zainteresowanych tą złożoną problematyką. Jej walory – zarówno merytoryczne, jak i praktyczne – a także przejrzysty układ, czynią ją przydatną jako narzędzie zdobycia informacji i wiedzy w szczególności dla uczniów, maturzystów, studentów oraz aplikantów.