„Tytuł tej pracy zbiorowej może zostać uznany nawet za mylący czytelnika, gdyż sugeruje jej ograniczenie do zagadnień karno-materialnych, co najwyżej także kryminologicznych. Tymczasem jest to pełne opracowanie wszystkich, a już na pewno wszystkich kluczowych zagadnień prawnych i kryminologicznych wiążących się z problematyką przestępczości zorganizowanej. Co również istotne, Autorzy, w poszczególnych częściach pracy, przedstawili całość dorobku naukowego w tym zakresie, z pełnym odwołaniem się nie tylko do polskiej, ale i światowej literatury przedmiotu.

W ramach zagadnień wprowadzających przedstawiona została problematyka definicji przestępczości zorganizowanej, jej genezy w Europie, obu Amerykach i w Azji, powiązanie z innymi formami zorganizowanej przestępczości, a następnie aspekty kryminologiczne przestępczości zorganizowanej, w tym jej modele i formy organizacyjne, struktury przestępcze w Polsce, skutki funkcjonowania przestępczości zorganizowanej oraz etiologia w Polsce, a także system przeciwdziałania i zwalczania.

Bardzo cenną jest część trzecia pracy, poświęcona aspektom prawnym zorganizowanej przestępczości, gdzie znalazły się pełne rozważania dotyczące kryminalizacji zjawiska tej przestępczości w Polsce, a także zagadnienia karno – procesowe tej przestępczości. Zakres i forma prezentacji pozwala czytelnikowi poznawać zawartość całości pracy, bez konieczności sięgania do innych opracowań z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego. To samo dotyczy rozważanej w tej części pracy problematyki prawa karnego wykonawczego - penitencjarnego.

Koniecznym dopełnieniem monografii jest jej część czwarta poświęcona aspektom instytucjonalnym przestępczości zorganizowanej, przedstawiająca tego rodzaju formy i instrumenty współpracy międzynarodowej.

W ten sposób powstała monografia ujmująca całość problematyki przestępczości zorganizowanej, z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego, w tym międzynarodowego, a także całości dorobku naukowego w tym zakresie. Stanowi to wyjątkowo cenną lekturę nie tylko dla prawników – teoretyków i praktyków, ale także dla każdego ambitnego czytelnika interesującego się problematyką przestępczości zorganizowanej”.

Prof. nadzw. Dr hab. Lech K. Paprzycki

Prezes Sądu Najwyższego Izba Karna Akademia Leona Kożmińskiego