W komentarzu przedstawiono problemy postępowania nieprocesowego, zabezpieczającego i egzekucyjnego głownie pod kątem  potrzeb praktyków. W aktualnym, piątym już wydaniu komentarza, czytelnik może zapoznać się nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy uwzględnili też nowe instytucje postępowania cywilnego związane z rozwojem prawa cywilnego i prawa europejskiego.

Komentarz zawiera wyczerpujące omówienie licznych zmian Kodeksu postępowania cywilnego dokonanych w latach 2007–2012, w tym m.in.:

  • nowelizacji z 5.12.2008 r. o stwierdzeniu wykonalności europejskiego nakazu zapłaty oraz o zaświadczeniu dotyczącym orzeczenia wydanego w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń (Dz.U. Nr 238, poz. 1571),
  • nowelizacji z 18.3.2011 r. o stwierdzeniu nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego (Dz.U. Nr 85, poz. 458),
  • nowelizacji z 26.5.2011 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem (Dz.U. Nr 144, poz.854),
  • nowelizacji z 31.8.2011 r. o wykonaniu obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika (Dz.U. Nr 224, poz. 1342),
  • obszernej nowelizacji z 16.9.2011 r., dotyczącej licznych przepisów postępowania nieprocesowego, zabezpieczającego i egzekucyjnego (Dz.U. Nr 233, poz. 1381), która weszła w życie 3.5.2012 r.

 

Komentarz umożliwia zrozumienie zasad rządzących postępowaniem nieprocesowym, zabezpieczającym i egzekucyjnym.  Udziela jasnych i jednoznacznych odpowiedzi na pytania i wątpliwości powstające przy stosowaniu przepisów regulujących wymienione rodzaje postępowania cywilnego, ułatwiając ich właściwą wykładnię i praktyczne stosowanie.

Autorzy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w wykładni i stosowaniu tych przepisów, udzielają wielu teoretycznych i praktycznych wskazówek co do możliwości i dopuszczalności konkretnych rozwiązań prawnoprocesowych.

Komentarz przeznaczony jest przede wszystkim dla pracowników wymiaru sprawiedliwości i innych praktyków prawa, zwłaszcza adwokatów, radców prawnych, komorników sądowych oraz aplikantów. Może służyć także z powodzeniem przedstawicielom doktryny, doktorantom  oraz studentom wydziałów prawa.