Współczesne prawo kontraktów – wybrane aspekty autorstwa wybitnego specjalisty z zakresu prawa prywatnego, adwokata dr Marcina Łolika jest naukową analizą, która przedstawia i poddaje ocenie najważniejsze instytucje owego współczesnego prawa kontraktów, które coraz częściej występują w polskim obrocie gospodarczym.

Postępująca międzynarodowa wymiana gospodarcza jak również procesy integracyjne z innymi systemami prawnymi powoduje, że na gruncie prawa polskiego możemy dzisiaj zaobserwować nowy system instytucji prawa kontraktów określanych mianem in statu nascendi. Wybór omawianych instytucji dokonany jest w oparciu o kryterium częstotliwości występowania owej konstrukcji w praktyce obrotu oraz okoliczności czy dana instytucja ma już uregulowaną praktykę w realiach polskiego obrotu prawnego.

Niniejsza monografia oprócz wspomnianej powyżej tematyki pozwoli zapoznać się Czytelnikowi m.in. z:

  • ekonomią prawa kontraktów;
  • non-reliance clause;
  • zasadniczym założeniem w tym kontekście prawa kontraktów – równością stron;
  • umownymi terminami do dochodzenia roszczeń;
  • charakterystyką i wykorzystaniem klauzul, w tym np. klauzule lojalności, klauzule hardship, klauzulą arbitrażową czy klauzulą change of control.

W prezentowanej monografii, Autor podjął próbę omówienia i analizy instytucji, których charakter prawny nie został jeszcze jednoznacznie i ostatecznie rozstrzygnięty, a wymagają one tym samym dalszych badań. Rozważania dotyczą ponadto instytucji, które są już znane i kompleksowo uregulowane, ale które mają jednocześnie w opinii Autora istotne znaczenie dla konstrukcji współczesnego systemu prawa kontraktów.

Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę prawa kontraktów, zapoznać się z przedstawieniem doktryny oraz orzecznictwa. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów pragnących pogłębić wiedzę z zakresu prawa prywatnego.