Komentarz pod redakcją wybitnego specjalisty w zakresie prawa administracyjnego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. zw. dr hab. Romana Hausera oraz niekwestionowanego eksperta w poruszanej tematyce radcy prawnego, kierownika Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego – prof. zw. dr hab. Marka Wierzbowskiego stanowi wyczerpujące omówienie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jest to drugie wydanie Komentarza, które prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmuje najnowsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Ponadto zostało uwzględnione aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny.

Komentarz w sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:

  • właściwości organów;
  • wszczęcia i zawieszenia postępowania administracyjnego;
  • ugody, decyzji administracyjnej;
  • przepisów szczególnych w sprawach ubezpieczeń społecznych;
  • opłat i kosztów postępowania.

Niniejsze wydanie, uwzględnia stan prawny na dzień 15.2.2015 r.

Komentarz szczegółowo omawia nowelizację z 10.1.2014  r., o której Autorzy wspomnieli ogólnie w poprzednim wydaniu, gdy była jeszcze w trakcie prac legislacyjnych. Zmiana ma na celu usprawnienie funkcjonowania e-administracji poprzez: rozszerzenia przedmiotu zgody strony lub innego uczestnika postępowania na komunikowanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej; rozszerzenie dostępu strony do akt sprawy drogą elektroniczną; dopuszczenie formy elektronicznej dla czynności, dla których aktualnie zastrzeżona jest forma pisemna, np. wezwania na rozprawę, sporządzenia przez urzędnika adnotacji, ustanowienia pełnomocnictwa, składania zeznań i wyjaśnień czy dopuszczenia stosowania elektronicznych kopii dokumentów papierowych uwierzytelnionych przez wnoszącego pismo jako jego załączników. Zmiana weszła w życie 11.5.2014 r.

Ponadto Komentarz uwzględnia nowelę z 11.7.2014 r. dotyczącą prawa do składania petycji, która zacznie obowiązywać 6.9.2015 r.

W drugim wydaniu uwzględniono również zmianę wynikającą z ustawy z 28.11.2014 r. i dotyczącą upoważnienia pracowników jednostek administracyjnych do załatwiania spraw w imieniu organu jednostki administracyjnej. Zmiana wejdzie w życie 1.4.2015 r.

Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejszy Komentarz zawiera szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.

Niniejsza pozycja to nieodzowna pomoc dla praktyków, w szczególności sędziów, referendarzy sądowych, radców prawnych, adwokatów, urzędników państwowych oraz stron i innych uczestników postępowania w sprawach administracyjnych. Stanowi ona również nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, aplikantów zawodów prawniczych w trakcie odbywania aplikacji i tych przygotowujących się do egzaminu końcowego, a także studentów.