Książka ta jest pierwszą na rynku wydawniczym publikacją omawiającą istotną jurydycznie i ważną dla praktyki wymiaru sprawiedliwości problematykę sądowej ochrony praw za pomocą powództw kształtujących. Opracowanie zawiera poza uwagami prawnoporównawczymi liczne odwołania do prawa i orzecznictwa państw o wysokiej kulturze prawnej - jednak tylko w takim zakresie, który może okazać się przydatny w praktyce opartej na prawie polskim. Wiodącą tezą monografii, dotyczącej koncepcji powództw o ukształtowanie jest to, że jego kanwą jest stosunek prawa materialnego do procesowego, który w tego rodzaju powództwach jest szczególnie widoczny. Jest próbą wskazania na samodzielność tej formy, przeznaczonej dla bezpośredniej ochrony określonego stanu faktycznego przez prawne jego usankcjonowanie i tym samym zmianę dotychczasowego stanu prawnego (treści stosunku prawnego).

Monografia prezentuje wiele istotnych aspektów dotyczących modelu powództw o ukształtowanie, a w szczególności dotyczących:

  • funkcji (celu) procesu cywilnego w ramach powództw kształtujących,
  • przedmiotu ochrony w ramach tych powództw,
  • przedmiotu kształtowania, jego treści oraz należących do niego przypadków,
  • przesłanek jego skuteczności
  • oraz uwzględnia takie zagadnienia szczegółowe, jak np. powództwa „hybrydowe” kształtujące świadczenie, czy określenie wzajemnego stosunku powództw kształtujących do powództwa o ustalenie stosunku prawnego i powództwa o świadczenie.

Adresatami publikacji są przede wszystkim prawnicy poszukujący wnikliwego ujęcia tego tematu, łączącego teorię (poglądy doktryny) i praktykę (bogaty wybór orzecznictwa). Może stanowić cenną pomoc dla tych czytelników, którzy zainteresowani są teoretyczną i praktyczną problematyką prawa procesowego cywilnego, tym bardziej, że opracowanie uwzględnia sędziowskie doświadczenie Autora.