ISBN:9788325586928

Umorzenie procesu cywilnego

Autor: Andrzej Olaś

Wydawnictwo: C. H. Beck

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 104.49 zł.

Niniejsza publikacja stanowi jedyne na rynku pełne i aktualne opracowanie problematyki umorzenia procesu na gruncie obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego. Badana instytucja została ukazana w szerokiej perspektywie teoretyczno-prawnej, historycznej i prawno-porównawczej (nawiązanie do prawa niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz innych głównych procedur polskich znających instytucję umorzenia, tj. postępowania administracyjnego, sądowo-administracyjnego i postępowania karnego), co pozwala na dogłębne poznanie i zrozumienie funkcjonowania umorzenia, będącego jednym z zasadniczych sposobów niemerytorycznego zakończenia postępowania.

Bogaty wybór orzecznictwa i poglądów doktryny stanowi bazę dla wnikliwej analizy zasadniczych problemów dotyczących stosowania przepisów o umorzeniu procesu w praktyce sądowej. W rezultacie, poza znaczną wartością naukową, opracowanie to posiada również istotny walor praktyczny. Książka ta adresowana jest zatem zarówno dla przedstawicieli nauki prawa procesowego cywilnego jak i prawników praktyków oraz innych uczestników obrotu zajmujących się stosowaniem prawa procesowego cywilnego lub będących uczestnikami postępowania, w tym zwłaszcza sędziów i asystentów sędziego, adwokatów, radców prawnych i innych profesjonalnych pełnomocników.

Kompleksowe ujęcie badanego przedmiotu (książka omawia istotę umorzenia procesu, stosunek umorzenia do funkcji i celu procesu oraz chronionych konstytucyjnie i konwencyjnie wolności i praw człowieka, w tym zwłaszcza prawa do sądu oraz autonomii woli jednostki, funkcje, przesłanki i skutki umorzenia, relacje pomiędzy umorzeniem procesu, a innymi kluczowymi instytucjami procesowymi , w tym zwłaszcza odrzuceniem i zwrotem pozwu, oddaleniem powództwa oraz zawieszeniem procesu, sposób, tryb, postać i formę orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu, kontrolę – w tym zaskarżalność – orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu) wypełnia istotną lukę na rynku literatury fachowej poświęconej postępowaniu cywilnemu czyniąc tę książkę nieodzowną pozycją w biblioteczce prawa sądowego.

 

Opracowanie stanowi pierwsze monograficzne o charakterze kompleksowym opracowanie dotyczące umorzenia procesu cywilnego.”.

Prof. UWr dr hab. Izabella Gil
(fragment recenzji rozprawy doktorskiej)


(…) podjęta przez Autora próba monograficznego i kompleksowego ujęcia niezwykle bogatej i doniosłej problematyki umorzenia procesu jest bardzo udana (...)”.

Prof. zw. dr hab. Janusz Jankowski, Kierownik Katedry Prawa Cywilnego I Uniwersytetu Łódzkiego
(fragment recenzji rozprawy doktorskiej)


Zaproponowane w pracy ujęcie badawcze polega na ukazaniu umorzenia postępowania rozpoznawczego w trybie procesowym, w kontekście funkcji i celów tego postępowania, jego struktury statycznej i dynamicznej, przyczyn, sposobu i skutków zastosowania a także powiązań badanej instytucji z pozostałymi elementami postępowania cywilnego pojmowanego jako system, przy uwzględnieniu tła historycznego i prawno-porównawczego (…) Recenzowane opracowanie zasługuje na bardzo wysoką ocenę zarówno z punktu widzenia wartości naukowej, jak i przydatności praktycznej, stanowiąc istotny wkład w badania nad jedną z podstawowych instytucji procesowych.

Prof. UWr dr hab. Łukasz Błaszczak
(fragment recenzji wydawniczej)

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.60 zł

Znaleziono 7 ofert ebooków od 109.60 zł

Formaty Cena Księgarnia
pdf
109.60 zł gandalf.com.pl
pdf
od 98.69 zł
(dla stałych klientów)
109.65 zł ebookpoint.pl
pdf
114.81 zł ibuk.pl
pdf
  77.40 zł
w programie Nexto Premium
119.97 zł nexto.pl
pdf
122.55 zł swiatebookow.pl
pdf
129.00 zł virtualo.pl
pdf
129.00 zł legimi.com

Andrzej Olaś - inne e-booki

E-booki podobne do "Umorzenie procesu cywilnego"