Rosnąca emigracja Polaków za granicę powoduje, że sprawy rodzinne, które jeszcze kilkanaście lat temu zamykały się często w obrębie jednej miejscowości teraz nabierają międzynarodowego charakteru i mogą podlegać różnym prawom. Pytanie brzmi: „Jakim?”. Odpowiedź – „To zależy” nie wyjaśnia wiele, a przecież sprawy rodzinne – zawarcie małżeństwa, rozwód, alimenty - pojawiają się w praktyce bardzo często. Zagadnienia kolizji praw wciąż są tematyką na pierwszy rzut oka skomplikowaną i dlatego wyznaczenie prawa właściwego dla spraw z zakresu międzynarodowego prawa rodzinnego może budzić wątpliwości.

Celem monografii jest przedstawienie stanu prawnego w Polsce w zakresie obowiązujących norm kolizyjnych dotyczących stosunków rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji prawa prywatnego międzynarodowego nowej w stosunkach rodzinnych, czyli wyboru prawa. Jeszcze kilka lat temu w polskim prawie wybór prawa dla stosunków rodzinnych nie był dopuszczalny. Po wejściu w życie nowej ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe z 4 lutego 2011 r. stan ten uległ zmianie i pojawił się wybór prawa dla stosunków majątkowych małżeńskich. Co więcej, w tym samym czasie w ramach Unii Europejskiej przyjęto rozporządzenie umożliwiające także wybór prawa także dla rozwodu, a także intensywnie pracowano nad rozporządzeniem dotyczącym prawa właściwego dla małżeńskich ustrojów majątkowych. Ta mnogość aktów prawnych, które potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie w sprawie o charakterze rodzinnym i dla których z tych spraw zgodnie z prawem polskim możliwe jest dokonanie wyboru prawa i w jakim zakresie.

Niniejsza monografia nie tylko przedstawia istniejący stan prawny, ale także akty prawa unijnego, które mogą w bliższej lub dalszej przyszłości obowiązywać w Polsce. Omawia szczegółowo problemy związane z dopuszczeniem wyboru prawa dla stosunków rodzinnych, jego skutecznością, wymogami formalnymi i materialnymi jego ważności.

Publikacja przeznaczona jest dla sędziów, notariuszy, adwokatów i radców prawnych. Może być także przydatna dla studentów i pracowników naukowych zainteresowanych prawem prywatnym międzynarodowym i międzynarodowym prawem rodzinnym.