Publikacja ma na celu przedstawienie teoretycznego opisu przepisów części ogólnej kodeksu karnego. Odwołuje się do prezentowanych w piśmiennictwie teoretycznoprawnym podziałów norm, ich bliższej charakterystyki, wewnętrznej struktury, elementów treściowych i powiązań funkcjonalnych.

Zasadniczym założeniem książki jest uporządkowanie problematyki struktur normatywnych zakodowanych w przepisach. Autorka przełamuje ujęcie tej problematyki dominujące w polskiej dogmatyce prawa karnego. Dowodzi bowiem, że z przepisów prawa karnego odczytać można nie tylko normy prawne (sankcjonowaną i sankcjonującą), lecz także inne struktury dyrektywalne, których uwzględnienie jest niezbędne do właściwego odczytania tych przepisów.

Autorka poddaje analizie m.in.:
  • charakterystykę języka prawnego przepisów części ogólnej kodeksu karnego,
  • typologię przepisów prawnych oraz sposoby wyrażania norm przez przepisy prawne,
  • normy i inne wyrażenia dyrektywalne zakodowane w przepisach prawnokarnych.

  • Adresaci:
    Książka adresowana jest do teoretyków prawa karnego zainteresowanych problematyką wykładni prawa, w szczególności analizą istoty i treści normy prawnokarnej, oraz do przedstawicieli praktyki - sędziów, adwokatów i prokuratorów - poszukujących metodologicznych instrumentów do uzasadniania decyzji interpretacyjnych.