W książce omówiono problematykę stosowania przez sądy i Trybunał Konstytucyjny III RP przepisów konstytucyjnych w sprawach, których geneza sięga pierwszych lat powojennej Polski. Zagadnienie to ma duże znaczenie dla obecnej praktyki stosowania prawa, ponieważ na wokandach sądów i Trybunału Konstytucyjnego w dalszym ciągu pojawiają się sprawy, których rozstrzygnięcie wymaga odwołania się do zdarzeń z lat 1944-1952, a także aktów prawnych pochodzących z tego okresu (np. tzw. procesy reprywatyzacyjne, wynikające z powojennych przekształceń w zakresie prawa własności).

W opracowaniu zaproponowano metody, które powinny być wykorzystywane w dzisiejszej praktyce w celu ustalenia, przepisy których konstytucji polskich i w jakim zakresie mogą być stosowane w rozstrzyganiu wymienionych spraw, a także jakie kompetencje w tej sferze mają organy władzy sądowniczej III RP.

Adresaci:
Książka adresowana jest zarówno do praktyków, w tym sędziów, adwokatów, radców prawnych i urzędników administracji, jak i do przedstawicieli nauki prawa, przede wszystkim prawa konstytucyjnego.