Książka dotyczy jednej z kategorii praktyk, które mogą naruszać zakaz nadużywania pozycji dominującej lub monopolizacji rynku. Zawiera obszerną (w dużej mierze krytyczną) analizę orzecznictwa - zwłaszcza na gruncie art. 102 TFUE, ale także art. 9 u.o.k.k. oraz art. 2 ustawy Shermana. Zaproponowana w pracy koncepcja powinna minimalizować ryzyko błędów antymonopolowych (w zakresie identyfikacji wykluczeń antykonkurencyjnych), utrzymując zarazem koszty społeczne wdrażania i przestrzegania tego zakazu na akceptowalnym poziomie.

Publikacja adresowana jest do praktyków (sędziów, pracowników UOKiK, doradców prawnych i ekonomicznych przedsiębiorstw) oraz osób, które analizowaną w niej problematyką zajmują się od strony naukowej.


Praca doktora Konrada Kohutka poświęcona jest problematyce bardzo trudnej i jednocześnie dość rzadko poruszanej w szerszym i pogłębionym zakresie w piśmiennictwie prawniczym. Jej tematyka należy do grupy zagadnień szczególnie ważnych dla ochrony konkurencji (...). Ogromną zaletą rozprawy jest umiejscowienie prezentowanych rozważań w kontekście ekonomicznym, co nadaje jej cenny walor bidyscyplinarny".
Prof. UW i INP PAN dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska