Komentarz poświęcony jest podstawowemu instrumentowi ochrony klimatu, którym jest obecnie handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Szczegółowo omawia przepisy ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do prawa polskiego, unijnego, a także międzynarodowego. Jest to jedyna publikacja na rynku uwzględniająca aktualny stan prawny unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów - EU ETS.

Rozważania zaprezentowane w opracowaniu wzbogacono o przedstawienie praktycznych ścieżek postępowań poparte stanowiskami judykatury, literaturą przedmiotu oraz doświadczeniem autora w zakresie stosowania prawnych instrumentów rynkowo-finansowych zrównoważonego rozwoju.

W publikacji omówione zostały m.in. takie zagadnienia jak:

  • przyznawanie i wydawanie uprawnień do emisji,
  • zezwolenia na emisje,
  • monitorowanie i rozliczanie wielkości emisji,
  • wykorzystanie jednostek redukcji emisji i jednostek poświadczonej redukcji emisji,
  • aukcja uprawnień do emisji.

Publikacja powstała przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach emitujących gazy cieplarniane oraz pracownikach administracji samorządowej i rządowej uczestniczących w systemie handlu. Dodatkową grupę odbiorców stanowią kancelarie prawne, organizacje pozarządowe oraz studenci ochrony środowiska, prawa i administracji.

 

Komentarz wypełnia dotychczasową lukę, która istnieje w analizowanym zakresie w polskiej literaturze prawniczej. (…) Pozycja powinna wzbudzić zainteresowanie wśród podmiotów korzystających ze środowiska i być dla nich niezmiernie przydatna przy poruszaniu się w gąszczu przepisów regulujących handel uprawnieniami do emisji.
Prof. zw. dr hab. Janina Ciechanowicz-McLean