Książka stanowi kompleksowe opracowanie problematyki prawnej korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zawiera definicje pojęć użyteczności publicznej oraz obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, co może być przydatne w przypadku wątpliwości interpretacyjnych w ocenie zakresu obowiązywania poszczególnych regulacji prawnych, a także systematykę takich obiektów i urządzeń. Powyższe rozważania zostały przedstawione na podstawie analizy orzecznictwa, obowiązującego stanu prawnego oraz z wykorzystaniem literatury z zakresu prawa i filozofii prawa.

W publikacji zaprezentowano i przeanalizowano prawne środki ochrony obywatela w zakresie realizacji uprawnień do korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które obejmują zarówno środki regulowane prawem publicznym - w zakresie dochodzenia realizacji publicznych praw podmiotowych, jak i prawem cywilnym, co dotyczy przede wszystkim odpowiedzialności odszkodowawczej kontraktowej lub deliktowej.

Adresaci:
Opracowanie przeznaczone jest dla pracowników naukowych zajmujących się prawem administracyjnym, pracowników urzędów państwowych i pracowników samorządowych zajmujących się procesem inwestycyjnym, prawników - sędziów sądów administracyjnych, prokuratorów, radców prawnych, a także studentów i wykładowców kierunków prawa i administracji.