Joanna Mierzwińska-Lorencka doktor nauk prawnych; od 2011 r. adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Instytutu Nauk Prawnych PAN, od 2009 r. asystent sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego; w latach 2010 2014 wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa; prowadziła także zajęcia z prawa karnego dla aplikantów aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury; współautorka kazusów dla aplikantów z dziedziny prawa karnego materialnego (Warszawa 2013); autorka monograi Karnoprawna ochrona dziecka przed wykorzystywaniem seksualnym (Warszawa 2012) i artykułów z dziedziny prawa karnego.

Hanna Kuczyńska doktor habilitowany nauk prawnych; od 2004 r. w Zakładzie Prawa Karnego Instytutu Nauk Prawnych PAN, od 2005 r. asystent sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego, w latach 2006 2010 i od 2014 r. wykładowca w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji; ukończyła aplikację prokuratorską, była stypendystką Instytutu Maxa Plancka; autorka trzech monograi z zakresu międzynarodowego postępowania karnego, w tym jednej w języku angielskim, oraz kilkudziesięciu artykułów odnoszących się do tej dziedziny prawa, jak również do zagadnień polskiego prawa procesowego i materialnego.

Opracowanie stanowi zbiór kazusów z procedury karnej z uwzględnieniem wszystkich działów kodeksu postępowania karnego oraz najnowszego stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 lipca 2015 r.

W kazusach omówiono zagadnienia ujęte w poszczególnych działach ustawy i choć co oczywiste nie omówiono całej problematyki karnoprocesowej, to niezaprzeczalną zaletą książki jest odniesienie się do kwestii rzadko spotykanych, np. dotyczących przepisów ogólnych, kosztów procesu czy problematyki międzynarodowej. Wykorzystane stany faktyczne to zarówno przykłady z rzeczywistych spraw, z którymi autorki spotkały się w pracy zawodowej, jak i własne opracowania stworzone na potrzeby książki.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla aplikantów aplikacji ogólnej, aplikantów aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, adwokackiej i radcowskiej, jak również dla praktyków sędziów, prokuratorów, adwokatów.