ISBN:9788326808180

Sonety krymskie. Sonety odeskie

Autor: Adam Mickiewicz

Wydawnictwo: Agora SA

Adam Mickiewicz po procesie filomatów, tajnego stowarzyszenia młodzieży wileńskiej, został zesłany w głąb Rosji. Przebywał w Odessie, w Moskwie, na Krymie. Zetknął się zarówno z rosyjskimi pisarzami, salonową arystokracją, pięknymi kobietami, jak i barwną kulturą orientu, doświadczał na przemian – trudów tułacza, pielgrzyma, wędrowcy pogrążonego w tęsknocie za ojczyzną oraz fascynacji obcym, nieznanym krajem. Dał wyraz tym uczuciom w dwóch cyklach wierszy, które wydano w Moskwie w 1826 r., a dziś zebrane są w niniejszym tomie.
„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu, wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi”... tak zaczyna się pierwszy z nich. „Sonety krymskie” to niezrównany, niezwykle poetycki obraz wędrówki po bezkresnym stepie, niebezpiecznych morzach i niedostępnych, majestatycznie wznoszących się ku niebu górach. Daleko było tej wędrówce do spokojnej podróży służącej błogiemu wypoczynkowi. Przepełniały ją raczej tęsknota za ojczyzną, gorycz, czasem nawet cierpienie i wewnętrzne rozdarcie.
W „Sonetach odeskich” też nie zabrakło liryzmu i nostalgii. Temat był jednak zgoła odmienny. W tym cyklu królowały kobiety, piękne, wrażliwe na czar i urok młodego poety, wychwalane przez niego pod niebiosa za przymioty ciała i ducha. Posługując się wzorcem sonetu Francesca Petrarki, Mickiewicz doszedł w ich opisie do mistrzostwa. I tylko badacze literatury spragnieni pikanterii co jakiś czas usiłowali odgadnąć prawdziwą tożsamość kolejnych niewiast, które z życia Mickiewicza mogły zawędrować między strofy jego wierszy.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 7.92 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
0.00 zł publio.pl
mobi epub
7.72 zł ibuk.pl
mobi epub
od 7.13 zł
(dla stałych klientów)
7.92 zł ebookpoint.pl
mobi epub
9.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  4.95 zł
w programie Nexto Premium
9.21 zł nexto.pl
mobi epub
9.41 zł gandalf.com.pl
mobi epub
9.90 zł legimi.com
mobi epub
9.90 zł ktoczyta.pl
mobi epub
9.90 zł woblink.pl
mobi epub
9.90 zł publio.pl

Adam Mickiewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Sonety krymskie. Sonety odeskie"