Anna Lyndsey ma chłopaka, kredyt na mieszkanie i dobrą pracę w Londynie. Pewnego dnia, gdy siedzi przed komputerem, zaczyna palić ją twarz. To początek dziwnej choroby, która sprawi, że ciało Anny przestanie tolerować światło. Wszelkie światło: monitora, lampy, świecy, wreszcie – ku rozpaczy dziewczyny – słońca. Anna z dnia na dzień musi porzucić swoją pracę, dom, ukochany Londyn i zaszyć się w ciemnym pokoju. Czy straci też miłość swojego życia?
„Dziewczyna w ciemności” to pamiętnik dziewczyny uwięzionej przez chorobę w całkowitym mroku. Jej opowieść jest przejmująca, ale również błyskotliwa i zabawna. Anna ze wszystkich sił próbuje w swoim pozbawionym światła świecie normalnie żyć i kochać.

„Zabawny, ostry i wstrząsający pamiętnik” – „The New York Times Style Magazine”

„Lyndsey wspomina różne okresy i chwile swojego życia – w jednym momencie
opisuje sen, w następnym falę samobójczych myśli – co sprawia, że książkę czyta się jak w transie. (...) To nie tylko opowieść o tym, jak przetrwać, lecz także o miłości. Lyndsey żyje z partnerem Pete’em, a poruszająca historia ich związku przepełnia książkę tak bardzo potrzebną nadzieją” – „The Independent”

„Spontaniczne zrzucanie ubrań na podłogę salonu należy do przeszłości. Aby się kochać, Pete i ja musimy przestrzegać Regulaminu. Przed wejściem do mojego czarnego pokoju Pete gasi światła w całym domu, zasuwa zasłony, zamyka drzwi i wypędza wszystkie przypadkowe fotony, które mogłyby paść na moje nagie ciało. Później musi znaleźć drogę do mojego legowiska. Nieźle mu to już wychodzi i po wejściu do pokoju nie wpada na szafkę z bielizną czy regał na książki. Gdy już jest w pokoju, sięgam ku niemu ręką. Teraz możemy przejść do rzeczy.
– James Bond nigdy nie miał takich trudności – narzeka Pete, usiłując rozpracować zasadę działania haftek samym dotykiem” – fragment książki