Artystki burzą stary świat!

O książce „Polki na Montparnassie”; autor: Sylwia Zientek; wydawnictwo: Agora [e-book do pobrania w formatach epub i kindle mobi]:

Polskie artystki z kręgu École de Paris ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki:
– Anna Bilińska-Bohdanowicz jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą;
– Alicja Halicka, ukrywająca swoją twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą kubistką;
– obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i Rainera Marii Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Żyły wreszcie jak chciały:
– Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerką życiową Marii Konopnickiej.
– Aniela Pająkówna utrzymywała ojca swojej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka.
– Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914–1918 roku, szaleństwo lat dwudziestych, niepokój lat trzydziestych, tragedię II wojny światowej.

Rekomendacje książki „Polki na Montparnassie”; autor: Sylwia Zientek; wydawnictwo: Agora [e-book do pobrania w formatach epub i kindle mobi]:
„To pasjonująca opowieść o kobietach, które zbyt dużo razy słyszały, że«muszą zdecydować, czy chcą zostać artystą, czy kobietą» i udowodniły, że nic nie muszą, za to mogą. I to bardzo dużo... na przykład zostać wybitnymi artystkami. Tak jak dzieła sztuki są ponadczasowe, tak biografie osób, które wytyczały nowe ścieżki, inspirują kolejne pokolenia. Inspirujmy się więc i czerpmy z nich moc” – Marta FREJ