SODOMA I GOMORA TO MIASTA ZEPSUCIA I MORALNEJ DEGRENGOLADY, BABILON TO SYMBOL ZNIEWOLENIA.

Współczesnym więzieniem wierzącego człowieka jest kościelny system, który niemal od zarania służy interesom spasionej hierarchii. Perfidia polega na tym, że żywi się on człowiekiem. Nie chodzi tylko o wyzysk i pazerność. Kościół żywi się poczuciem winy jednostki, strzegąc „jedynej słusznej” recepty na życie. Ma nią być ślepe posłuszeństwo i pokora.

Trzymając się faktów, autorzy kreślą kryminalną historię Kościoła, który łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie, przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu, cynicznie wmawiał ustami „świętej” matki Teresy, że cierpienie uświęca, więc nie należy go uśmierzać, prześladował gejów dehumanizującym ich głosem kościelnych liderów uciekających często przed własną tożsamością seksualną.

Ebook „Babilon” pokazuje też Kościół skorumpowany przez ludzi władzy, uwikłany w wojny polityczne, zalękniony wizją synodu, w którym wierni na równi z kapłanami decydują o jego kształcie. Wreszcie Kościół, który nienawidzi kobiet.

Nie jest to jednak książka antykościelna ani antyreligijna. Podobnie jak Frederic Martel w „Sodomie”, a wcześniej Obirek i Nowak w „Gomorze”, autorzy piętnują przede wszystkim zakłamanie kościelnych urzędników w przekonaniu, że pomoże to oczyścić sam Kościół i pozwoli mu odzyskać wiarygodność.

O autorach ebooka „Babilon. Kryminalna historia Kościoła”:
Prof. dr hab. Stanisław Obirek – ur. w 1956 roku, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego.
Wydał m.in. prace: • Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi, • Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu, • Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga, • Polak katolik po przejściach, dwie książki – rozmowy z Zygmuntem Baumanem: • O Bogu i człowieku i • O świecie i sobie samych, a także wspólnie z Arturem Nowakiem: • Wąską ścieżkę. Dlaczego odszedłem z Kościoła oraz • Gomorę.

Artur Nowak – ur. w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos (współautorka: Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi Duchowni o duchownych, a także dziećmi duchownych Dzieci, które gorszą. Napisał też Kroniki opętanej – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, a także zawierający wątki biograficzne thriller Zło (współautor: Mariusz Zielke). Centralna postać dokumentu braci Sekielskich Tylko nie mów nikomu. Autor głośnego wywiadu rzeki ze Stanisławem Obirkiem • Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła oraz • Gomory. Na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi podcast Wysłuchanie.

***
DZIESIĘĆ ZASAD BABILONU
Wierz, nie myśl.
Krzywdę znoś w pokorze. Ku chwale Bożej.
Posłuszeństwo to dobro. Wolność to zło.
Cierp. Im więcej, tym lepiej.
Dobry polityk dba o dobro Kościoła.
Słowa biskupa stawiaj przed słowami Jezusa.
Zbawisz się tylko w Kościele.
Możesz być gejem/lesbijką, tylko nikomu poza księdzem o tym nie mów.
Nigdy nie obwiniaj Kościoła. Kościół zawsze chce dobrze.
Nie mów Kościołowi, jaki ma być. Ty bądź taki, jakim chce widzieć Cię Kościół.

„Babilon. Kryminalna historia Kościoła” – jak czytać ebook?
Ebook przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie.
Masz czytnik ebooków (Kindle, PockeBook, inkBook itp.)?
Pobierz plik elektroniczny epub lub kindle mobi i czytaj tak, jak lubisz.
Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem książki.