ISBN:9788326841279

Najdłuższa podróż

Autor: Oksana Zabużko

Wydawnictwo: Agora

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 27.74 zł.

Oszczędzasz: 25%

Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 2022, ani w 2014. Wśród nich jest Oksana Zabużko, która 23 lutego wpadła z krótką wizytą do Warszawy, i tak w dniu inwazji została „pisarką w podróży”. Od tamtego dnia powtarza: Rosja do takiego stopnia nie może pogodzić się z niepodległością Ukrainy, że chce ni mniej, ni więcej, tylko tego, żeby Ukraina nie istniała.

Ebook „Najdłuższa podróż” nie jest jednak książką czarną. W tym pasjonującym i błyskotliwym eseju Zabużko przypomina, że jedynym źródłem władzy w Ukrainie jest lud, a „Ukraina wybrała być”. Pokazała to w ostatnich latach wielokrotnie. Ta decyzja nie podlega władzy ani Poroszenki, ani Zełenskiego, ani tym bardziej brutalnych rządców Moskowii-Rosji. A jeśli „mała” Ukraina może odmówić gry na zasadach niszczącego planetę surowcowego imperium, to może jest nadzieja na większą, cywilizacyjną zmianę?

***
„Najdłuższa podróż” to chyba najtrudniejsza wyprawa Oksany Zabużko. Byłam świadkinią początku tej drogi, gdy wybrałam się 24 lutego na spotkanie autorskie Oksany w Warszawie. Na to pamiętne spotkanie, po którym nie mogła już wrócić do domu, do Kijowa. I nie może do dzisiaj.
Dostrzegam w tej niesamowitej książce echo najstarszego sposobu uprawiania opowieści. Takiego, w którym autor nie może odwołać się do źródeł pisanych. Nie dlatego jednak, że nie zostały jeszcze stworzone, ale dlatego, że nie ma do nich dostępu – pozostały daleko, w bombardowanym mieście. I niczego, o czym mówi z pamięci, nie może zweryfikować, ale czuje przemożną potrzebę opowiadania. Zabużko nazywa ten rodzaj pisania „literaturą okopową” – i jest w tym określeniu straszna prawda o czasach, w których powstawał ten wyjątkowy esej.
Olga Tokarczuk

O autorce ebooka „Najdłuższa podróż”:
Oksana Zabużko (ur. 1960) – jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści • Badania terenowe nad ukraińskim seksem (2003) i • Muzeum porzuconych sekretów (2012), zbiór opowiadań • Siostro, siostro (2007), wywiad rzeka • Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską (2013) oraz zbiór esejów • Planeta Piołun. W 2013 r. za „Muzeum porzuconych sekretów otrzymała” Nagrodę Literacką „Angelus”.

„Najdłuższa podróż” – jak czytać ebook?
Ebook przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie.
Masz czytnik ebooków (Kindle, PockeBook, inkBook itp.)?
Pobierz plik elektroniczny epub lub kindle mobi i czytaj tak, jak lubisz.
Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem książki.

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 5 ofert ebooków od 27.74 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
27.74 zł publio.pl
mobi epub
31.44 zł ibuk.pl
mobi epub
33.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
od 33.29 zł
(dla stałych klientów)
36.99 zł ebookpoint.pl
mobi epub
36.99 zł virtualo.pl

Oksana Zabużko - inne e-booki

E-booki podobne do "Najdłuższa podróż"