„Bohaterowie tej książki są wspaniałymi i wrażliwymi ludźmi, którzy po latach zmagania się ze sobą doszli do ściany. Stanęli nad przepaścią. Można tu dorzucić jakiekolwiek inne określenie, ale prawda jest taka, że to, co czuje osoba w depresji, trudno ubrać w słowa. Jednak naszym rozmówcom to się udało. Szczerze i bardzo intymnie opowiedzieli o swoim życiu z depresją. Podzielili się wspomnieniami z najtrudniejszych momentów, w których choroba popchnęła ich w stronę samobójstwa.
Ale zebrane w książce rozmowy to również dowód na to, że z depresji da się wyjść. Że jest nadzieja na wyzdrowienie, choć wewnątrz ledwo tli się wola życia.

Wśród wielu beznadziejnych coachingowych powiedzonek mamy jedno ulubione: «Co nas nie zabije, to nas wzmocni». Powiedzcie to, mądrale, gwałconym dzieciom, ofiarom dziecięcej przemocy, alkoholowym rodzinom, dzieciom niechcianym, niesłuchanym, nieakceptowanym. Powiedzcie ofiarom terroru psychicznego i popieprzonych rodziców, którzy zawsze wiedzą lepiej, co jest dla ich dziecka najlepsze. Chcemy, by ta książka stała się również przyczynkiem do refleksji nad tym, czego my, dorośli, dokonujemy na naszych najukochańszych pociechach. Bo to, że często gotujemy im piekło, nie ulega wątpliwości. To również książka o tym, jak trudno z niego wyjść”.
– Małgorzata Serafin, Marek Sekielski

Ebook „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?” – fragmenty wypowiedzi rozmówczyń i rozmówców Małgorzaty Serafin i Marka Sekielskiego:
• Depresja to choroba samotności, ona się bierze z naszego środka, niezaopiekowanego, i z zaburzenia biochemii mózgu. Często brak dostępu do siebie to nie tylko utonięcie pod kocem w łóżku, to też nakręcenie się na najwyższe obroty. Jesteś w pędzie, ale jak się zatrzymasz, to padniesz.

• Świat nie jest czarno-biały. Można być chorym i jednocześnie można chorym pomagać. Być silnym i słabym. Mądrym i nierozsądnym.

• Wygląda na to, że łatwo pomylić alkoholizm z depresją.

• Depresja ma to do siebie, że bardzo szybko lubi wrócić, z różnych przyczyn, więc chorując na nią, trzeba jak najlepiej o siebie dbać. Trzeba mówić o tym, że to choroba, z której można się wyleczyć i dobrze funkcjonować. To było dla mnie przełomowe.

• Moją ochroną było nie czuć emocji. Teraz się uczę, żeby się uziemiać. Żeby nie mieć wyrzutów sumienia, że usiądę i zjem kanapkę. Wcześniej sobie żałowałam. Cały czas muszę się uczyć tego zadbania o siebie. Bo długo byłam niewidzialna.

• W tym roku w sylwestra popłakałam się ze szczęścia, że żyję.

O autorach ebooka „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?”:
Marek Sekielski – producent i dziennikarz telewizyjny związany z mediami od 20 lat. Rozpoczynał karierę przy programie Marcina Wrony „Pod napięciem” w TVN, później współpracował z Telewizyjną Agencją Informacyjną, następnie współtworzył poranne pasmo w TVN 24, program „Teraz my!” dla TVN, przez siedem lat był producentem „Faktów” TVN, a następnie programu „Po prostu” w TVP 1. Ma na koncie współpracę producencką przy „Teoriach spisku” dla Fokus TV oraz „Teraz ja” dla Nowa TV. Ostatnimi produkcjami, którymi zarządzał, były filmy dokumentalne „Tylko nie mów nikomu”, za który otrzymał m.in. Orły i Telekamerę, oraz „Zabawa w chowanego”. W 2021 roku wspólnie z Arturem Nowakiem wydał książkę „Ogarnij się, czyli o tym, jak wychodziliśmy z bagna”. Na kanale YouTube prowadzi cykl rozmów „Sekielski o nałogach”.

Małgorzata Serafin – prezenterka telewizyjna, dziennikarka newsowa. Pracę w mediach rozpoczęła w Superstacji, gdzie prowadziła program „Raport” i „Finał dnia”, później związana była z Telewizją Polską. Na antenie TVP 1 prowadziła wywiady z politykami w programie „Polityka przy kawie”. Współtworzyła w TVP Info poranne pasmo i serwis „Info dzień” oraz telewizję w Wirtualnej Polsce. Była wydawczynią i prowadzącą serwisów informacyjnych. Po 11 latach w mediach mikrofon zamieniła na nożyczki i została fryzjerką. W Sekielski Brothers Studio prowadzi program „Farbowanie życia”, do którego zaprasza osoby po kryzysach psychicznych. Jest również autorką cyklu podcastów o dorosłych w spektrum autyzmu i z ADHD zrealizowanego dla miesięcznika „Zwierciadło”. Prywatnie kocha odkurzać, układać puzzle i jeść chipsy.