Wszystkie żywe istoty, od dinozaurów, przez ślimaki, po grzyby, powiązane były pewnymi zależnościami w środowisku ich życia i ewolucji. Czasem nietrudno już intuicyjnie porównać je do tych znanych z dzisiejszego świata przyrody, kiedy indziej charakter tych relacji potrafi głęboko zadziwić. Unikatowych i fascynujących danych dostarczają koprolity, czyli skamieniałe odchody, jak również treści żołądkowe wymarłych gatunków.


W książce tej poprowadzę Czytelnika przez nurtujące i nieraz pełne intrygi dociekania paleobiologiczne. Czy drewno zachowane w odchodach hadrozauridów z Montany i dicynodontów z Polski może nam powiedzieć coś zaskakującego o mezozoicznym świecie? Coś, co ciężko pojąć patrząc z perspektywy świata nam znanego?


Książka ma też pewno przesłanie: oprócz kości gatunki wymarłe pozostawiły nam po sobie też inne równie interesujące i cenne świadectwa, jak np. tropy, lub –będące tematem niniejszej książki– koprolity i inne skamieniałości związane z przewodem pokarmowym. Badania wszystkich dostępnych źródeł informacji pozwalają uzyskać pełniejsze i bliższe wyobrażenie dawnych zwierząt, ich środowiska i życia. Możemy się też dowiedzieć znacznie więcej o fizjologii zwierząt, które te świadectwa pozostawiły. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie, jak żyły. Odczytując te ślady odległych w dziejach zwierząt nie myślimy o nich jak o szkieletach.


Niniejsza praca jest z założenia popularnonaukowa. Czytelników pragnących dogłębniej zaznajomić się z poruszaną tematyką na końcu każdego z rozdziałów odsyłam do odpowiedniej literatury uzupełniającej i źródłowej, głównie w języku angielskim.

Piotr Bajdek