ISBN:9788327703705

Liber pontificalis. część i. Synodi et collectiones legum. vol IX

Autor: Monika Ożóg, Henryk Pietras SJ

Wydawnictwo: WAM

Stron: 648

Opłacalność: 14.11 zł/100 stron

Oszczędzasz: 52%

Liber Pontificalis to zbiór biogramów papieży będący dziełem jakichś anonimowych dla nas duchownych kurialnych rzymskiego Kościoła. Jest to bardzo ważny tekst źródłowy mogący być punktem wyjścia do prowadzenia badań dla przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, począwszy od historii Kościoła po historię sztuki.

Dzieło to ma dwie redakcje - jak się powszechnie przyjmuje. Pierwsza powstała począwszy od około 530 roku, natomiast druga spisywana była sukcesywnie aż do IX wieku. Świadectwem pierwszej redakcji jest tak zwane Epitome Feliciana (F), które doprowadza opowieść do śmierci Feliksa IV w 530 roku oraz Epitome Cononiana (K), prowadząca narrację do śmierci Konona w 687 roku.
Druga redakcja (p) dochodzi do pontyfikatu Hadriana II, czyli do roku 872. Zawarte w tym dziele informacje dotyczące pierwszych pięciu wieków są z pewnością niepewne, w dużej mierze anachroniczne, a wręcz legendarne, aczkolwiek zawsze są one odbiciem istniejących w Rzymie tradycji. Ciąg dalszy powstawał na bieżąco, dokumentując papieską działalność pasterską, fundacyjną, a także polityczną, kiedy już powstało państwo kościelne.

Najlepsza cena: Wydawnictwo WAM
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.90 zł

Znaleziono 1 ofert ebooków od 91.42 zł

Formaty Cena Księgarnia
pdf
91.42 zł wam.pl

Monika Ożóg - inne e-booki

Henryk Pietras SJ - inne e-booki

E-booki podobne do "Liber pontificalis. część i"