PRZEWODNIKI PO FILOZOFII to pierwsza w Polsce seria książkowa, której celem jest zdanie sprawy z aktualnego stanu badań naukowych w zakresie wszystkich podstawowych dyscyplin filozoficznych oraz poszczególnych okresów historii filozofii. Adresatami serii są zarówno wykładowcy i studenci filozofii, jak i szersze grono czytelników.
Każda pozycja w serii jest zbiorem artykułów autorstwa czołowych polskich znawców przedmiotu. Oprócz uporządkowanej prezentacji najważniejszych wątków filozoficznych debat, czytelnik otrzymuje jasne wskazówki bibliograficzne, dzięki którym będzie mógł pogłębić swoją wiedzę dzięki najnowszym publikacjom na dany temat.
Redaktorzy serii:
Sebastian Tomasz Kołodziejczyk & Janusz Salamon

Artykuły zamieszczone w PRZEWODNIKU PO FILOZOFII JĘZYKA przedstawiają obecny stan badań nad najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi we współczesnej analitycznej filozofii języka. W części poświęconej znaczeniu i odniesieniu omówione zostały podstawowe teorie znaczenia, koncepcje nazw własnych i deskrypcji określonych, kwestie związane z okazjonalnością wyrażeń, a także problem naturalizacji znaczenia i odniesienia. W części "Język i prawda" przedstawiono pojęcie analityczności oraz spór między realizmem i antyrealizmem semantycznym. W części poruszającej kwestię sądu logicznego zaprezentowano historię pojęcia sądu, warunki nakładane na to pojęcie, koncepcje strukturalną i funkcyjną oraz problem jedności sądu. W części dotyczącej zagadnień pragmatycznych omówiono akty mowy, implikatury oraz analizę metafor i ironii z perspektywy teorii relewancji. Na zakończenie zaprezentowano kilka współcześnie w filozofii języka toczonych sporów. Przedstawione zostały: debata między minimalizmem semantycznym a kontekstualizmem, polemika między eksternalizmem a internalizmem semantycznym, a także kontrowersje związane z adekwatną analizą nieostrości.
Redaktor tomu:
Joanna Odrowąż-Sypniewska