Czechy. kościół i państwo

Autor: Hieronim Kaczmarek

Wydawnictwo: WAM

Stron: 384

Opłacalność: 9.9 zł/100 stron

Oszczędzasz: 39%

Książka przedstawia relacje między Kościołem a państwem w Republice Czeskiej od XVII wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń politycznych po 1989 roku.

O zasadniczej odmienności tych relacji w porównaniu z Polską świadczy brak ratyfikacji konkordatu przez Republikę Czeską oraz długi proces legislacyjny związany z uchwaleniem ustawy o zwrocie majątku kościelnego. Książka opisuje również procesy sekularyzacyjne zachodzące w czeskim społeczeństwie. Podaje także aktualny stan prawny regulujący stosunki Kościoła i państwa czeskiego - normy prawa wyznaniowego.

Omówiona tu problematyka w małym stopniu obecna jest w polskich publikacjach politologicznych, historycznych i prawnych. Niektóre poruszane zagadnienia zostały przedstawione w języku polskim po raz pierwszy, np. poglądy religijne prezydenta Tomáša G. Masaryka, umowy konkordatowe na ziemiach czeskich, problemy związane z ratyfikacją konkordatu z roku 2002, stosunek poszczególnych czeskich partii politycznych do kwestii wyznaniowych. Choć książka nie ma charakteru porównawczego, zawiera również zwięzłą charakterystykę relacji Kościół - państwo w innych krajach Unii Europejskiej.

Najlepsza cena: Wydawnictwo WAM
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.34 zł

Znaleziono 1 ofert ebooków od 38,03

Formaty Cena Księgarnia
pdf
38,03 zł wam.pl

Hieronim Kaczmarek - inne e-booki

E-booki podobne do "Czechy. kościół i państwo"