ISBN:9788327724786

Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej

Autor: ks. Piotr Karpiński

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM

Oszczędzasz: 35%

„Książka ukazuje wieloaspektowość problematyki związanej z poznawaniem ciała i cielesności. Sam tytuł sugeruje, że jest to pewien proces, który przebiega w czasie, zarówno jeśli chodzi o historię rozwoju myśli fenomenologicznej, jak i w aspekcie jego indywidualnego poznawania/przeżywania.
Autor skoncentrował się na wydobyciu różnicy między specyfiką francuskiej wersji fenomenologii, wywodzącej się od Edmunda Husserla, a tak zwaną fenomenologią materialną, której najważniejszymi przedstawicielami są Michel Henry i Jean-Luc Marion. Rozważania te przeprowadza w sposób bardzo dokładny, porównując ich poglądy, ale przede wszystkim pokazując to, co może nam pomóc w zrozumieniu podmiotowego charakteru ludzkiego ciała. Dokonuje tego na wielu płaszczyznach: ontycznej, epistemicznej, etycznej, teologicznej.
Cennym wkładem poznawczym Piotra Karpińskiego są jego ustalenia na temat fenomenologicznego pojmowania intersubiektywności, zwłaszcza gdy chodzi o jej wymiar odsłaniający się w relacji erotycznej. Ważnymi ustaleniami są również te dotyczące tak zwanego zwrotu teologicznego w fenomenologii francuskiej, o którym mówi Dominique Janicaud. Autor, przywołując poglądy Henry’ego i Mariona, próbuje pokazać, że nie jest to «teologizacja fenomenologii», jak utrzymuje Janicaud, ale «fenomenologizacja teologii». W tym celu analizuje szczegółowo zarówno poglądy Mariona, porównując je z głoszonymi przez Henry’ego, jak i dokonuje własnych konstatacji, że taka fenomenologizacja teologii jest możliwa, gdy bardziej doceni się rolę ciała w ujawnianiu pewnych fenomenów wymykających się badaniom nauk ścisłych. Zgłębiając odsłanianie się cielesności, można badać również fenomeny o charakterze religijnym” – fragment recenzji naukowej, ks. prof. dr hab. Ryszard Moń

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.32 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 38.35 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
38.35 zł publio.pl
mobi epub
od 42.48 zł
(dla stałych klientów)
47.20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
53.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
54.28 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  35.40 zł
w programie Nexto Premium
54.87 zł nexto.pl
mobi epub
59.00 zł woblink.pl

ks. Piotr Karpiński - inne e-booki

E-booki podobne do "Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej"