Refleksja nad apologiami może być przydatna nie tylko dla teologów, ale także dla wszystkich, którzy czują się zatroskani o chrześcijaństwo, a szerzej: o kulturę współczesną. Jesteśmy bowiem świadkami konfrontacji pomiędzy jej tradycyjną postacią, rozwiniętą w dużej mierze dzięki chrześcijaństwu, a próbą zbudowania jej od nowa na podstawie naturalistycznego i antyreligijnego paradygmatu, co wiąże się nieodzownie z rewolucją.

W niniejszym tomie zaprezentowano 18 apologii, które wywarły wielki wpływ na kształtowanie się historii chrześcijaństwa. Czytelnik znajdzie tu zarówno teksty źródłowe, jak i ich zwięzłe omówienia. Wśród przedstawionych apologii znajdują się ustępy z dzieł Justyna Męczennika, Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Tertuliana, Augustyna, Tomasza z Akwinu oraz autorów bardziej współczesnych – między innymi Clive'a Staplesa Lewisa i Leszka Kołakowskiego.

Tadeusz Dzidek (ur. 1961) – kanonik R.M., profesor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, gdzie sprawuje funkcję kierownika Katedry Chrystologii. W latach 2007–2008 prowadził wykłady poświęcone mistrzom teologii w warszawskim Studium Filozofii i Historii Idei. Współredaktor serii Teologia Fundamentalna. W Wydawnictwie WAM opublikował Funkcje sztuki w teologii (2013).