Relacje zachodzące między postępowaniami cywilnymi służącymi załatwieniu tej samej sprawy cywilnej, zwane powiązaniami wewnątrzsystemowymi, stanowią niezwykle istotne zagadnienie. Od sposobu ich ukształtowania zależy możliwość uzyskania efektywnej ochrony prawnej w postępowaniu cywilnym.

W książce scharakteryzowano istotę tych powiązań m.in. przez porównanie z takimi zjawiskami, jak zbieg norm prawa procesowego cywilnego i zbieg postępowań cywilnych, oraz zaprezentowano sposoby dokonywania prawidłowej ich oceny w praktyce stosowania prawa procesowego cywilnego, a zwłaszcza sposoby rozwiązywania zbiegów postępowań cywilnych w tej samej sprawie. Zakresem analizy objęto przy tym nie tylko powiązania między postępowaniami uregulowanymi w Kodeksie postępowania cywilnego, ale także unormowanymi w innych ustawach, np. w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze.

Opracowanie jest adresowane zarówno do teoretyków prawa procesowego cywilnego, jak i do praktyków zainteresowanych problematyką postępowania cywilnego. Ze względu na przystępny, przejrzysty sposób prowadzenia rozważań publikacja może być przydatna także studentom i doktorantom wydziałów prawa, jak również aplikantom zawodów prawniczych.

Dr hab. Sławomir Cieślak – profesor nadzwyczajny w Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; kierownik Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; członek zespołów Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości; adwokat; autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa procesowego cywilnego.