Ustawa o kontroli skarbowej to zasadnicze źródło prawne tej instytucji, które określa jej cele, zakres przedmiotowy i podmiotowy, ustanawia jej organy oraz zasady ich powoływania, precyzuje formy i określa procedury, w jakich kontrola może być realizowana, wyznacza pozycję prawną oraz status osób biorących udział w czynnościach kontrolnych. Ustawodawca nie zdecydował się na kompleksowe uregulowanie w komentowanym akcie wszelkich zagadnień i aspektów funkcjonowania kontroli skarbowej. Zasady prowadzenia tej kontroli, strukturę, organizację i sposób funkcjonowania tego pionu administracji skarbowej określają także inne akty prawne, zarówno państwowe, jak i unijne. Znaczącym źródłem krajowych regulacji kontroli skarbowej są m.in. przepisy Ordynacji podatkowej. Dokonując interpretacji komentowanej ustawy, należy brać pod uwagę całokształt tych unormowań.

Komentarz uwzględnia obowiązujące w tym zakresie unormowania prawne zagadnień i aspektów funkcjonowania kontroli skarbowej zawarte w przepisach prawa krajowego i unijnego. Komentarz poszerzają liczne odwołania do orzecznictwa oraz poglądów doktryny.

Publikacja – będąca kompendium wiedzy o aktualnych problemach kontroli skarbowej – zainteresuje potencjalnych kontrolowanych i ich pełnomocników oraz pracowników organów kontroli skarbowej, organów podatkowych i sądów, a także prawników zajmujących się komentowaną materią w praktyce.

Dr Anna Michalak – doradca podatkowy, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA Uniwersytetu Łódzkiego, starszy radca orzecznictwa w Zespole Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków Biura Trybunału Konstytucyjnego, autorka wielu publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego i podatkowego.