O atrakcyjności spółki partnerskiej wśród osób wykonujących wolne zawody decydują zasady odpowiedzialności za zobowiązania tej spółki odróżniające ją od pozostałych spółek osobowych. Mianowicie – wyłączenie odpowiedzialności osobistej partnera za zobowiązania wynikające z błędu w sztuce innego wspólnika.

Monografia obejmuje zagadnienia związane z tą odpowiedzialnością, a z uwagi na nakaz odpowiedniego stosowania przepisów o spółce jawnej do spółki partnerskiej – także ogólne zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółek osobowych. W szczególności omówiono konstrukcję odpowiedzialności spółki i partnerów oraz jej cechy, wyłączenia osobistej odpowiedzialności partnera za zobowiązania wynikające z wykonywania w spółce wolnego zawodu przez innego wspólnika bądź z działania lub zaniechania osób zatrudnionych przez spółkę, problematykę umownej modyfikacji zasad odpowiedzialności za zobowiązania spółki partnerskiej, dochodzenie roszczeń od spółki partnerskiej i partnerów, odpowiedzialność za zobowiązania w przypadku: zawarcia umowy spółki partnerskiej z przedsiębiorcą jednoosobowym, nabycia przedsiębiorstwa przez spółkę partnerską, przeniesienia przez partnera ogółu praw i obowiązków w spółce, a także odpowiedzialność członków zarządu spółki partnerskiej za jej zobowiązania, odpowiedzialność w przypadku pozostania w spółce jednego partnera oraz w przypadku utraty przez partnera prawa do wykonywania wolnego zawodu. Kwestie te przedstawiono na tle prawnoporównawczym. Autor sięga do dorobku judykatury i polskiej doktryny wzbogaconego uwagami zaczerpniętymi z piśmiennictwa niemieckiego i amerykańskiego.

Publikacja zainteresuje prawników, zwłaszcza zajmujących się obsługą prawną spółek, oraz przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, którzy mogą być partnerami w spółce partnerskiej.

Dr Wiktor P. Matysiak – sędzia, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.