Wykaz najważniejszych zmian:

od 9 listopada 2013 r., od 2 czerwca 2014 r. oraz od 1 lipca 2015 r. – ustawa z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1247)

od 1 stycznia 2014 r. – ustawa z 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2013 r., poz. 1563)

 

od 2 stycznia 2014 r. – ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1165)

Wykaz wszystkich zmian umieszczono na końcu publikacji.

Wykazy wszystkich zmian do poszczególnych ustaw znajdują się na odwrocie stron tytułowych przed każdą ustawą.

Oddawany do rąk Czytelników zbiór przepisów obejmuje:

K.K., K.P.K., K.K.W., K.K.S., K.W., K.P.W., U.P.S.N. oraz U.O.P.Z., U.O.K., U.W.T.P.A., U.P.N.

K.K. – wprowadzono instytucję opierającą się na zasadach tzw. sprawiedliwości naprawczej, która będzie pozwalać na umorzenie postępowania karnego, w przypadku gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym oraz naprawi szkodę wyrządzoną przestępstwem lub zadośćuczyni wyrządzonej krzywdzie; ponadto Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 75 § 1 k.k. – w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości odstąpienia przez sąd od zarządzenia wykonania kary w sytuacji, gdy wobec skazanego ponownie orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy – jest niezgodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

K.P.K. – bardzo istotne zmiany wynikają z obszernej nowelizacji z 27 września 2013 r. przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, która gruntownie reformuje procedurę karną; ponadto Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 426 § 2 k.p.k. – w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy – został uznany za niezgodny z art. 78 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

K.K.S. – wprowadzono zmiany wynikające z obszernej nowelizacji z 27 września 2013 r.

WYCHOWANIE W TRZEŹWOŚCI I PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI – wprowadzono zmiany wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego uchwalenia ustawy nowelizującej z 4 stycznia 2013 r., która dostosowała system prawa do wcześniejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a ponadto wprowadziła istotne unormowania dotyczące postępowania w stosunku do osób nadużywających alkoholu, w szczególności – trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień.

Skorowidze do ustaw oraz tytuliki towarzyszące poszczególnym artykułom ustaw znacznie ułatwiają korzystanie ze zbioru.

Zmiany, które weszły w życie między 27 listopada 2013 r. a 7 stycznia 2014 r., oznaczono tekstem pogrubionym, natomiast wszystkie zmiany, które wejdą w życie po 7 stycznia 2014 r., oznaczono tekstem pogrubionym i mniejszą czcionką.