Prawo zamówień publicznych to kolejna książka z nowej serii publikacji o praktycznych aspektach stosowania prawa. Została przygotowana przez praktyków – radców prawnych i prawników z kancelarii Wardyński i Wspólnicy zajmujących się świadczeniem pomocy prawnej dotyczącej infrastruktury, transportu, zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego – dla praktyków: radców prawnych i adwokatów, a także dla aplikantów radcowskich i adwokackich.

Autorki publikacji, bazując na swoim doświadczeniu w doradztwie zarówno na rzecz zamawiających, jak i wykonawców, w przystępny sposób przedstawiły zagadnienia związane ze stosowaniem prawa zamówień publicznych na etapie postępowania przetargowego.

Na przykładzie obrazowych kazusów szczegółowo omówiono sytuację podmiotową wykonawców. Wyjaśniono wątpliwości powstające w przypadku przekształceń podmiotowych po stronie wykonawcy lub utraty bytu prawnego przez podmiot uczestniczący w postępowaniu. Opisano szczególną sytuację konsorcjum jako wykonawcy oraz kwestię podwykonawstwa. Uwzględniono też różnorodne zagadnienia wiążące się z określeniem przedmiotu zamówienia oraz warunków udziału w postępowaniu, a także ze sposobem ich opisania w dokumentach postępowania. Na przykładach oceniono także bardziej dyskusyjne przesłanki uzasadniające wybór szczególnych trybów udzielania zamówień oraz okoliczności stosowania procedur zamówieniowych przez firmy prywatne, jak również sposób interpretacji przepisów krajowych w przypadku ich niezgodności z prawem unijnym. Książka zawiera także popartą praktycznym przykładem ocenę możliwych skutków postępowania odwoławczego.

Atutem publikacji jest wyjaśnienie wątpliwości pojawiających się w związku z udziałem przedsiębiorców zagranicznych w polskich postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.