Przedmiotem niniejszego opracowania jest dyrektywa 2004/18/WE, która ma na celu urzeczywistnienie swobody prowadzenia działalności gospodarczej, swobodnego przepływu towarów i świadczenia usług w dziedzinie zamówień publicznych na dostawy, usługi i roboty budowlane udzielanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w przepisach.

Zawarte w niej unormowania znajdują zastosowanie do zamówień publicznych, których szacunkowa wartość jest równa z góry wyznaczonym przez Komisję Europejską progom lub je przekracza. Dyrektywa 2004/18/WE została ukształtowana na podstawie kryterium podmiotowego, toteż czynnikiem warunkującym poddanie zamówienia publicznego pod dyspozycję jej przepisów jest podmiot, który go udziela.

Regulacje dyrektywy omówione zostały w odniesieniu do przepisów prawa krajowego oraz poglądów doktryny. Aby jeszcze dokładniej zaprezentować praktykę ich stosowania, przywołano orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Opracowanie adresowane jest do praktyków zajmujących się zamówieniami publicznymi: radców prawnych i adwokatów, a także osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie uprawnień i obowiązków nakładanych na zamawiających oraz uczestników postępowań przetargowych bezpośrednio przez prawo unijne. Ze względu na przystępny i przejrzysty sposób prowadzenia rozważań publikacja może być przydatna także aplikantom radcowskim i adwokackim.

Michał Jaskólski – partner w kancelarii prawnej, ekspert Business Centre Club ds. Prawa, konsultuje projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu zamówień publicznych z ramienia organizacji pracodawców. Reprezentował Klientów lub był ich konsultantem w sprawach największych polskich przetargów, takich jak inwestycje drogowe czy program informatyzacji województwa mazowieckiego.

Martyna Banajska – pracownik kancelarii prawnej, członkini zespołu ds. zamówień publicznych. Jej specjalizacją jest prawo nieruchomości i prawo budowlane. Współpracowała w obsłudze klientów realizujących inwestycje w województwie mazowieckim.