W książce w sposób kompleksowy i pogłębiony omówiono wszystkie instytucje polskiego prawa hipotecznego, unormowane w przepisach ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, wraz z powiązanymi z nimi regulacjami prawa bankowego, podatkowego, procedury egzekucyjnej i upadłościowej. Obszerne rozważania odnoszą się zarówno do tradycyjnych konstrukcji prawnych, np. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych czy podstawy wpisu do księgi wieczystej, jak i nowatorskich konstrukcji, które obowiązują od 20 lutego 2011 r., takich jak: administrator hipoteki, podstawienie zabezpieczonej wierzytelności, rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym.

W książce – oprócz pogłębionej analizy teoretycznej − zamieszczono liczne, obrazowe przykłady, jak również praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z ksiąg wieczystych i hipoteki w obrocie gospodarczym. Analiza szczegółowo uwzględnia aktualne regulacje rozporządzeń wykonawczych.

W książce wykorzystano bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów niższych instancji, jak również dorobek nauki prawa.

Publikacja adresowana jest przede wszystkich do sędziów, referendarzy sądowych, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, pracowników banków oraz innych osób zajmujących się obsługą obrotu nieruchomościami.

Tomasz Czech – doktor nauk prawnych, radca prawny, autor cenionych komentarzy m.in. do przepisów o kredycie konsumenckim oraz ustawy deweloperskiej, a także wielu innych publikacji z dziedziny prawa cywilnego i bankowego.