Za każdym wielkim dziełem sztuki kryje się wielka tajemnica... Oto burzliwa historia jednego z najsłynniejszych obrazów Gustava Klimta, portretu Adeli Bloch-Bauer, który stał się przedmiotem najsłynniejszego procesu o zwrot mienia zagrabionego w czasie II wojny światowej.

Wiedeń, początek dwudziestego wieku. Młoda i piękna Adele Bloch-Bauer, pochodząca z jednej z najbogatszych żydowskich rodzin w mieście, wbrew ówczesnym obyczajom pragnie być kimś więcej niż ozdobą u boku swojego męża. Nie zraża jej powszechna opinia, że wyedukowane, samodzielne kobiety stanowią „wynaturzenie”. Wojnę konwenansom wypowiada również Gustav Klimt, pochodzący z biednej rodziny artysta, uwielbiany przez kobiety, zaś wśród krytyków sztuki nazywany heretykiem. Dzięki spotkaniu tych dwojga powstanie obraz, który z czasem zostanie okrzyknięty „austriacką Moną Lisą”.
Anne-Marie O'Connor, odsłaniając kulisy powstania jednego z arcydzieł sztuki ubiegłego stulecia, maluje barwny obraz epoki, zarówno środowiska wiedeńskich salonów, jak i środowiska artystów. Przedstawia burzliwe losy obrazu podczas drugiej wojny światowej, kiedy to naziści odebrali go rodzinie Bloch-Bauerów; opisuje, jak cenny portret przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie upomniała się o niego prawowita spadkobierczyni – Maria Altmann, wytaczając Austrii bezprecedensowy proces o zwrot zagrabionego mienia.

Na podstawie książki w 2015 roku powstał film pod tym samym tytułem z Helen Mirren i Rayanem Reynoldsem w rolach głównych.

Wnikliwa opowieść o najsłynniejszym obrazie Gustava Klimta, ukazująca relacje między artystą i jego modelką, między spadkobiercami i tymi, którzy przywłaszczyli sobie dzieło sztuki.
„Kirkus Reviews”

Połączenie reportażu i emocjonującej opowieści. Przyglądając się wędrówce portretu, odkrywamy, jak zmieniały się światowe standardy odnośnie do sztuki i wojny, oraz znaczenie roli sztuki w kształtowaniu polityki, społeczeństwa, tożsamości i pamięci.
„The Rumpus”


Anne-Marie O’Connor – amerykańska pisarka i dziennikarka. Przez dwanaście lat pracowała jako korespondent zagraniczny Agencji Reutera. Na łamach „Los Angeles Times” opisywała działalność karteli narkotykowych w Meksyku. W tej gazecie w 2001 r. ukazał się jej pierwszy reportaż o próbach odzyskania austriackich dzieł sztuki przez Marię Altmann. Anne-Marie O’Connor pisała artykuły także dla takich gazet jak „Esquire”, „The Nation”, oraz „The Christian Science Monitor”. Obecnie mieszka w Jerozolimie, gdzie pracuje jako reporter „The Washington Post”.