Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis.

Amos Oz

Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielka młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu i gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny i zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata. Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.

Zeruya Shalev robi to, co potrafi najlepiej: opowiada głęboko emocjonalną historię rodziny, miłości, odkupienia i rozczarowania, zachęcając czytelnika, by zatracił się w opowieści, i oferując oczyszczenie, kiedy się skończy. […] Coś znajomego w historii i tworzących ją dramatach, a także wsposobie jej rozwiązania stwarza poczucie intymności. […] Powieść analizuje ból i rzuca światło na jego rolę w życiu emocjonalnym. – „Haaretz”

Zeruya Shalev – izraelska pisarka. Ma tytuł magistra studiów biblijnych i pracuje jako redaktor w wydawnictwie Keshet. 29 stycznia 2004 roku, kiedy wracała razem z dzieckiem do swojego domu w Rehavii, w Jerozolime, palestyński zamachowiec-samobójca wysadził miejski autobus, w chwili gdy mijała go pisarka. Powrót do zdrowia zajął jej cztery miesiące.
Shalev opublikowała pięć powieści: Życie miłosne (W.A.B. 2003), Mąż i żona (W.A.B. 2004), Po rozstaniu (W.A.B. 2008), Co nam zostało (W.A.B. 2013) i Ból, tomik poezji i książki dla dzieci. Życie miłosne oraz Mąż i żona zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków zarówno w Izraelu, jak i zagranicą. Zostały przetłumaczone na 21 języków i stały się bestsellerami w wielu krajach.
Shalev otrzymała wiele nagród, m.in.: Book Publishers' Association's Gold and Platinum Prizes, German Corine Book Award (2001), French Amphi Award i trzykrotnie nagrodę ACUM (1997, 2003, 2005). Mąż i żona była również nominowana do francuskiej Prix Femina (2002) i została ujęta na francuskiej liście Fnac jako jedna z 200 najlepszych książek dekady. Shalev jest żoną Ayala Megged, syn Aharon Meggeda.