Większości ludzi Korea Północna kojarzy się z reżimem politycznym, prześladowaniami i kultem przywódcy kraju, Kim Dzong Una. Książka ta to kopalnia ciekawych informacji na temat współczesnego życia w tym kraju. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że Korea Kimów produkuje własne tablety, marki Samijon, ale nie mają one funkcji Wi-Fi. Około 70–80 proc. mężczyzn codziennie pije alkohol. Studenci uniwersytetu w Pjongjangu mieszkają z rodzicami, więc chętnie wyjeżdżają na czyn społeczny na wieś – mogą spotkać się z rówieśnikami i trochę poimprezować. Najpopularniejszym narkotykiem w Korei Północnej jest metaamfetamina – pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten narkotyk i handlując nim. Przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce. I tak dalej – ciekawostka za ciekawostką.

 

Daniel Tudor – absolwent fiozofi, politologii i ekonomii na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pochodzi z Manchesteru, ale od wielu lat mieszka w Seulu. W latach 2010–2013 był korespondentem „The Economist” w Korei. Jest również felietonistą jednego z największych koreańskich dzienników „Joongang Ilbo” i komentatorem dla BBC i Al-Dżaziry. Jego pierwsza książka Korea: The Impossible Country została świetnie przyjęta i przetłumaczona na kilka języków.

James Pearson – magister orientalistyki na Uniwersytecie w Cambridge, licencjat sinologii i koreanistyki School of Oriental and African Studies (soas). Pracuje jako korespondent zagraniczny Agencji Reutera w Seulu. Specjalizuje się w tematyce związanej z Koreą Północną i Południową.

James Pearson i Daniel Tudor to dwaj z najlepiej poinformowanych i najodważniejszych dziennikarzy
piszących o Korei. Robią to z werwą, ale dbają także o dokładne przedstawianie faktów – a to rzadka cnota przy relacjonowaniu wydarzeń z Korei Północnej, gdzie przecież wszystko jest możliwe…

John Delury, ekspert od Korei Północnej na Uniwersytecie Yonsei w Seulu