Algorytmy uczące się wpływają na nasze życie w coraz większym stopniu, obserwując każdy nasz krok i podsuwając gotowe rozwiązania, zanim o nie poprosimy. Co więcej, uczenie maszynowe pozwala inteligentnym robotom i komputerom programować się samodzielnie. To technologia niezwykle ważna dla naszej przyszłości i równocześnie niezwykle tajemnicza. Jej uwieńczeniem będzie Naczelny Algorytm — algorytm doskonały, który pozyska całą wiedzę świata. Konsekwencje tego możemy sobie wyobrazić tylko w przybliżeniu.

Niniejsza książka uchyla rąbka tajemnicy i pokazuje, jak działają maszyny uczące, dzięki którym funkcjonują Google, Amazon i nasze smartfony. Autor prezentuje pięć głównych szkół uczenia maszynowego, z których każda daje różne odpowiedzi na te same, fundamentalne pytania o uczenie się, o pozyskiwanie wiedzy i jej wykorzystanie. W przystępny sposób wyjaśnia, jak może wyglądać projekt Naczelnego Algorytmu i co jego odkrycie przyniesie naszej cywilizacji. Dzięki tej niezwykle ważnej książce intelektualna historia ostatniego stulecia nabierze zupełnie innego wymiaru!

Najważniejsze poruszone tu zagadnienia:
  • pięć głównych filozofii uczenia maszynowego,
  • odkrycia neurologii, ewolucji, psychologii, fizyki i statystyki w uczeniu maszynowym,
  • czym może być Naczelny Algorytm,
  • jak zmieni się nasz świat po wynalezieniu Naczelnego Algorytmu.

Naczelny Algorytm — to gra o wszystko, co ważne!


Pedro Domingos wykłada informatykę na University of Washington w Seattle. Jest autorem i współautorem licznych publikacji dotyczących uczenia maszynowego i eksploracji danych. Od lat cieszy się uznaniem w branży: jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody SIGKDD Innovation Award — jednego z najważniejszych wyróżnień na polu analityki danych. Jest członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Mieszka w Seattle.