Język Go jest nazywany „językiem C XXI wieku”. Podobnie jak C, umożliwia kompilowanie programów do wydajnego kodu maszynowego, który w natywny sposób współpracuje z poszczególnymi systemami operacyjnymi. Go jest elastycznym narzędziem pozwalającym osiągać maksymalny efekt przy minimalnych środkach. Jest bardzo wszechstronny — bardzo dobrze nadaje się do budowania infrastruktury takiej jak serwery sieciowe, do tworzenia narzędzi dla programistów, ale jest też znakomitym językiem do programowania grafiki, aplikacji mobilnych i uczenia maszynowego.

Niniejsza książka jest skierowana do osób, które chcą jak najszybciej rozpocząć tworzenie wydajnego oprogramowania w Go. Autorzy przejrzyście wyjaśnili podstawy tego języka i zasady nim rządzące, a swój wykład uzupełnili setkami interesujących i praktycznych przykładów dobrze napisanego kodu Go. W ten sposób Czytelnik dobrze pozna wszystkie aspekty tego języka, jego najistotniejsze pakiety oraz szeroki zakres zastosowań.

W książce omówiono:
  • podstawowe koncepcje Go, jego najważniejsze konstrukcje i elementy strukturalne programu;
  • proste i złożone typy danych, funkcje, metody i interfejsy;
  • zasady współbieżności implementowanej w Go;
  • kompilacja i formatowanie programu w Go;
  • korzystanie z pakietów oraz z bibliotek testowania;
  • zagadnienia zaawansowane: korzystanie z refleksji i programowanie niskiego poziomu.

Poznaj język Go — doskonałe narzędzie dla profesjonalisty!


Alan A.A. Donovan od dwudziestu lat zajmuje się programowaniem. Jest członkiem zespołu Go firmy Google w Nowym Jorku. Od 2005 r. pracuje w firmie Google nad projektami infrastrukturalnymi. Brał udział w opracowaniu autorskiego systemu kompilacji Blaze. Zbudował wiele bibliotek i narzędzi do statycznej analizy programów Go.

Brian W. Kernighan jest profesorem Wydziału Informatyki na Uniwersytecie Princeton. W latach 1969 – 2000 pracował nad językami i narzędziami dla systemu Unix w Centrum Badań Informatycznych firmy Bell Labs. Jest współautorem kilku książek, w tym takich jak Lekcja programowania. Najlepsze praktyki (Helion 2011).