Oprogramowanie po wdrożeniu w środowisku produkcyjnym dalej wymaga opieki programisty. Aktualizacje, dostosowanie do zmian, udoskonalenia i poprawa usterek — te czynności są warunkiem utrzymania systemu w dobrej kondycji. Niestety, jeśli twórca oprogramowania nie przestrzegał pewnych zasad, pielęgnacja kodu jest uciążliwa, nieefektywna, a bywa nawet, że niemożliwa do wykonania. System przestaje działać ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Aby tego uniknąć, wystarczy na etapie tworzenia kodu uwzględniać potrzebę jego utrzymywania w przyszłości. Niniejsza książka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą tworzyć kod łatwy w pielęgnacji. Na jej kartach przedstawiono dziesięć wytycznych prowadzących do tego celu. Wytyczne te zostały gruntownie omówione, a ich znaczenie i sposób stosowania w praktyce wyjaśniono, posługując się przykładowymi fragmentami kodu. Kod ten napisano w Javie, jednak książka okaże się przydatna również dla programistów używających innych języków.

W książce przedstawiono następujące zagadnienia:
  • pielęgnacja kodu i jej znaczenie dla poprawnego działania systemu,
  • pielęgnowalność kodu i sposoby jej oceny,
  • dziesięć wytycznych tworzenia kodu łatwego w pielęgnacji,
  • wskazówki i wyjaśnienia dotyczące stosowania wytycznych w praktyce,
  • typowe obiekcje wobec stosowania wytycznych i argumenty za ich wykorzystaniem.

Profesjonalny programista zawsze pisze kod najwyższej jakości!


Joost Visser jest profesorem na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Zajmuje się programowaniem generycznym, zieloną informatyką, a także jakością i ewolucją oprogramowania.
Pascal van Eck zajmuje się jakością oprogramowania. Jest autorem ponad 80 publikacji dotyczących bezpieczeństwa IT i metryk oprogramowania.
Rob van der Leek jest konsultantem do spraw jakości oprogramowania. Bierze również udział w tworzeniu narzędzi do analizy programów.
Sylvan Rigal zajmuje się jakością oprogramowania i prowadzi szkolenia z analizy ryzyk bezpieczeństwa programów.
Gijs Wijnholds pracuje nad jakością oprogramowania w administracji publicznej. Jest ekspertem od Haskella i lingwistyki matematycznej.