Świetny pomysł i piękny wygląd nie sprawią, że użytkownik będzie zadowolony z aplikacji, którą pobrał i zainstalował na urządzeniu mobilnym. Przede wszystkim musi ona działać szybko, posiadać wydajny interfejs, a przy tym oszczędnie korzystać z zasobów urządzenia. Nieefektywne oprogramowanie jest bardzo szybko usuwane. Innymi słowy, aplikacje, które działają szybko i płynnie, są częściej używane i przynoszą większe zyski. Okazuje się jednak, że niewielu programistów stara się skutecznie rozwiązywać problemy wydajnościowe i umie korzystać z przeznaczonych do tego narzędzi.

Książka ta porusza szeroki zakres zagadnień dotyczących wydajności aplikacji w systemie Android, w szczególności badań wydajności dla różnych urządzeń. Zamieszczono tu przydatne informacje dotyczące częstych problemów i sposobów ich rozwiązywania. Na przykładach opisano wpływ kodu aplikacji na urządzenie: na działanie akumulatora, wyświetlacza, procesora, sieci itp. Programiści i testerzy z pewnością docenią przewodniki po różnych narzędziach do testowania aplikacji, opracowane przez Google, Qualcomm, AT&T i innych producentów.

Dzięki tej książce:
  • dowiesz się, dlaczego wysiłek włożony w dopracowanie wydajności aplikacji się opłaci
  • zapoznasz się z metodami testowania aplikacji na różnych rodzajach urządzeń mobilnych
  • odkryjesz, jak rozwiązywać problemy ze zbyt szybko wyczerpującym się akumulatorem
  • nauczysz się optymalizować interfejs użytkownika w celu poprawy wydajności wyświetlacza
  • poznasz narzędzia, dzięki którym lepiej wykorzystasz pamięć i procesor urządzenia
  • zobaczysz, jak usprawnić komunikację sieciową, również przy korzystaniu ze starszych technologii

Wydajność aplikacji ma znaczenie!


Doug Sillars — jest szefem działu pomocy technicznej w programie AT&T Developer Program. W ramach programu opracował narzędzia do tworzenia aplikacji, które na urządzeniach przenośnych działają szybciej, przesyłają mniej danych i zużywają mniej energii. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, bierze udział na konferencjach i pisze książki.