ISBN:9788328712584

Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian

Autor: Anna Mieszczanek

Wydawnictwo: MUZA SA

Oszczędzasz: 35%

W codziennych historiach ziemiańskich rodzin z początku XX wieku – Walewskich, Kańskich, Żółtowskich, Przyborów – przegląda się historia Polski i Europy.

Ludzie, dwory, zdarzenia – istnieją w subtelnej sieci powiązań, o których warto wiedzieć…

Maryńcia Małachowska uciekła z dworu w Prochorowej pod Odessą, kiedy wybuchła rewolucja w Rosji. Później handlowała w Warszawie kapeluszami, szytymi według paryskich wzorów. Maryla Walewska z Kowali nie chciała robić kariery w stolicy, jak radził dziadek, znany adwokat. Hodowała za to kurczaki i narcyzy, bo dobrze sprzedawały się w Radomiu i pozwalały rozwijać gospodarstwo. Janina Żółtowska z Bolcienik początkowo fascynowała się losem swojej prababki, Maryli Wereszczakówny, ale później bardziej interesowały ją wieści z konferencji pokojowej w Wersalu, na której znajomy męża, Roman Dmowski składał – razem z Paderewskim – podpis pod traktatem kończącym wojnę. Zygmunt Pusłowski w pałacu w Czarkowych stworzył przystań dla młodopolskiej bohemy. Kolekcjonował starodruki, a obrazy zamawiał u Malczewskiego i Boznańskiej. Zofia Dłużewska-Kańska prowadziła w wolnej Polsce pierwszy bar mleczny, a kiedy wybuchła II wojna światowa karmiła w Dłużewie setki wrześniowych uchodźców z Warszawy, wśród których znalazła się też Zofia Nałkowska. Aleksander Mazaraki z Żelaznej, ostatni prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, ukrywał po Powstaniu Warszawskim schorowaną już Marię Rodziewiczównę. W Szczorsach, majątku ziemskim nad Niemnem, pracował jako korepetytor młody Jeremi Przybora…

Książka Anny Mieszczanek to opowiedziana na nowo historia o polskim ziemiaństwie oraz dramatycznym wpływie powojennych zmian na losy ludzi i dworów.

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.28 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 33.74 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
33.74 zł publio.pl
mobi epub
38.93 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 35.04 zł
(dla stałych klientów)
38.93 zł ebookpoint.pl
mobi epub
43.55 zł gandalf.com.pl
mobi epub
47.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
47.75 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  31.14 zł
w programie Nexto Premium
48.27 zł nexto.pl
mobi epub
51.90 zł empik.pl
mobi epub
51.90 zł virtualo.pl
mobi epub
51.90 zł woblink.pl

Anna Mieszczanek - inne e-booki

E-booki podobne do "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian"