„Oddajemy do rąk Czytelników zbiór materiałów dotyczących metod i modeli zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach społeczeństwa wiedzy.
W ostatnich latach wiele mówi się o zarządzaniu, o postępie naukowo-technicznym i innowacyjnym, o aspektach ekonomicznych i organizacyjnych działań w warunkach budowy społeczeństwa innowacyjnego przy wykorzystaniu szeroko pojętej wiedzy, w warunkach tzw. high technology, a więc robotyzacji, zastosowania nowych materiałów produkcyjnych, tańszych lecz o lepszych parametrach techniczno-technologicznych, a więc lżejszych, wytrzymalszych, o lepszych właściwościach eksploatacyjnych.
Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju nowych środków przekazu i przetwarzania informacji, które zapewniają dynamiczny rozwój nauki, techniki, produkcji, marketingu, handlu itp. i to w działalności wirtualnej. Przyspieszenie rozwoju w tych obszarach działalności ludzkiej sprawia, że musimy systematycznie analizować i oceniać na bieżąco zachodzące zmiany, by móc wypracowywać nowe, bądź uaktualniać istniejące formy i metody organizacji i zarządzania, by móc dobrze i skutecznie zarządzać i zapewnić w sposób ciągły i dynamiczny rozwój kraju, regionu czy danej społeczności, by mobilizować społeczność pracowniczą do wydajnych i efektywnych działań, z korzyścią dla zakładu pracy i satysfakcji pracowników, zgodnie z rysującymi się zasadami działania w warunkach społeczeństwa wiedzy.
Opracowanie to ma ułatwić Czytelnikom zapoznanie się z rozwojem metod i modeli zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie, znaczeniem podejścia systemowego w rozwoju zarządzania, w działaniach innowacyjnych, znaczeniem i rozwojem wiedzy w zarządzaniu przedsiębiorstwem, którą powinni zgłębiać, doskonalić, wszyscy pracownicy, bez względu na zajmowane stanowisko” – fragment wstępu