ISBN:9788361056829

Dziennik z lat 1914-1919. Wszystko, co kochałam

Autor: Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Ossolineum

Oszczędzasz: 11%

Dziennik z lat 1914–1919 rozpoczyna się od opisu uroczystych obchodów złotego wesela Ferdynanda Radziwiłła i Pelagii z Sapiehów, z którymi Joanna Potocka była spowinowacona. Złote gody świętowano w Ołyce na Wołyniu, siedzibie Radziwiłłów, a dla gości i jubilatów przygotowano liczne atrakcje, m.in. wystawne uczty, tańce i fajerwerki. Jubileusz 50-lecia zbiegł się w czasie z początkiem Wielkiej Wojny, która wkrótce miała całkowicie odmienić losy nie tylko gospodarzy i gości zgromadzonych w Ołyce, ale całej ludzkości. Dla Joanny Potockiej była to najważniejsza cezura, dzieląca bieg jej życia na dwie epoki. Uczestnicząc w uroczystościach ołyckich w gronie rodziny i znajomych, przeczuwała, że kończy się dobrze znany, bezpieczny świat.

Opisywane w Dzienniku lata to dla Joanny Potockiej czas osobistych życiowych dramatów: w pierwszych

miesiącach wojny zginął jej ukochany syn Tomasz, w 1917 r. na zapalenie płuc zmarła jedyna siostra Aniela z Potockich Zamoyska, a na śmierć w okopach byli narażeni syn Jan Tomasz Potocki, zięć Adam Zamoyski i wnuk Leszek Zamoyski. Joanna Potocka utraciła posiadłość w Peczarze nad Bohem, w dawnym województwie bracławskim, a jej znajomi, krewni i sąsiedzi – dach nad głową, zabezpieczenie materialne, często zaś także życie.

Dnia 17 marca 1916 r. zapisała:

Wyjechali już Adaś do Stawki, Leszek do Piotrogrodu, skąd jedzie z synami Józefa Potockiego do swego pułku na front. Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak tak jest. On spokojny, wesoły. Twarz niemalże dziecinna, a wyraz twarzy już stanowczy, widać w nim wolę. Marynka trzyma się dzielnie. Nie mogę być słabszą od niej. Ale mi ciężko.

Życie ucieka. Świat ucieka, bo wszystko, co na nim kochałam i kocham, ginie i znika.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 7 ofert ebooków od 15.18 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 13.66 zł
(dla stałych klientów)
15.18 zł ebookpoint.pl
mobi epub
15.68 zł gandalf.com.pl
mobi epub
  10.20 zł
w programie Nexto Premium
15.81 zł nexto.pl
mobi epub
16.15 zł swiatebookow.pl
mobi epub
17.00 zł publio.pl
mobi epub
17.00 zł empik.pl
mobi epub
17.00 zł virtualo.pl

Opracowanie zbiorowe - inne e-booki

E-booki podobne do "Dziennik z lat 1914-1919. Wszystko, co kochałam"